PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Olsztyn: niemowlę przeszło operację korekcji żuchwy

24-04-2013, 00:02
Olsztyn: niemowlę przeszło operację korekcji żuchwy (fot. sxc.hu)
Olsztyn: niemowlę przeszło operację korekcji żuchwy (fot. sxc.hu)
Pięciotygodniowe niemowlę, które choruje na Zespół Pierre'a Robina, czyli zespół wad wrodzonych, polegający m.in na niedorozwoju żuchwy, przeszło w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie korektę kości twarzy.

Po rehabilitacji dziecko, które do tej pory karmione było przez sondę, będzie mogło pić mleko z butelki- poinformowała PAP we wtorek (23 kwietnia) rzeczniczka szpitala Agnieszka Deoniziak.

Mateusz z Mrągowa, cierpiący od urodzenia na m.in. niedorozwój żuchwy, rozszczepienie podniebienia i opadanie języka, nie mógł normalnie jeść ani oddychać. Zespół Pierre'a Robina to bardzo rzadko występujący zespół wad wrodzonych - rocznie w Polsce rodzi się 30 dzieci cierpiących na tę chorobę.

- Od urodzenia syn nie mógł ssać piersi, miał też poważne problemy z piciem mleka z butelki, więc musiał być karmiony sondą- powiedziała mama Mateusza. Dodała, że z uwagi nieprawidłową budowę żuchwy, syn musiał szybko otrzymać specjalistyczną pomoc.

W poniedziałek (22 kwietnia) chłopca zoperował Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Twarzowo-Szczękowej i Rekonstrukcyjnej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

- Operacja polegała na przecięciu szczęki w dwóch miejscach i założeniu dystraktora, czyli urządzenia do rozciągania kości. Wykonanie zabiegu u tak małego dziecka jest trudniejsze, niż u starszych pacjentów. Jednak ze względu na niebezpieczeństwo uduszenia się chłopca i jego trudności z karmieniem, zdecydowaliśmy się przeprowadzić operację - powiedział Krzysztof Dowgierd.

Za pół roku Mateusza czeka kolejny zabieg - korekta rozszczepu podniebienia.

Lekarze Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie leczą pacjentów z rzadkimi wadami części twarzowej czaszki. Specjaliści operują pacjentów m.in. z Zespołem Crouzona, Zespołem Aperta, czy Zespołem Pierre'a Robina. Wszystkie te choroby objawiają się silnymi zniekształceniami twarzoczaszki.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   korekcja żuchwy   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH