PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Olsztyn: gabinety stomatologiczne do szkół

ws
17-07-2015, 08:03
Olsztyn: gabinety stomatologiczne do szkół Leczenie stomatologiczne dzieci (foto: pixabay)
Zwolennicy powrotu gabinetów dentystycznych do olsztyńskich szkół zmobilizowani zostali wypowiedziami premier Ewy Kopacz, która wie, że w kwestii próchnicy wśród dzieci trzeba coś zrobić.

Robi coś prezydent Słupska Robert Biedroń, który załatwił uczniom darmowy przegląd uzębienia, a nawet okazjonalne podstawowe leczenie. Wspomagać w tym względzie będzie Słupsk Fundacja Wiewiórki Julii z Warszawy.

W Olsztynie też chcą walczyć z próchnicą wśród małoletnich, przynajmniej wiedzą, że walczyć powinni. Hanna Baszyńska, gdy była dyrektorką szkoły nr 33 w Olsztynie, jej uczniowie  chodzili podczas lekcji do szkolnego dentysty. – Te czasy szczególnie zapadły w pamięci Baszyńskiej. – Nie trzeba było się zapisywać, nie trzeba było  stać w kolejce – wspomina.

Aleksandra Kuczko  z OW NFZ w Olsztynie sprowadza marzycieli na ziemię. - Prawdą jest, że obecnie każdy może uruchomić gabinet stomatologiczny w szkole. Przepisy tego nie zabraniają, jednak nie ma uregulowań, które by dodatkowo punktowały lokalizację na terenie szkoły. NFZ nie ma zatem podstaw ku temu, aby faworyzować "szkolne" oferty - wyjaśnia Aleksandra Kuczko.  

Lokalizacjami  w szkołach nie są zainteresowani także sami dentyści, gdyż leczenie uczniów do najłatwiejszych nie należy. Co gorsza każdorazowo trzeba uzyskiwać szczegółową zgodę opiekuna na realizację zabiegu. Budynek szkoły jest trudno dostępny dla pacjentów z zewnątrz. Poza tym gwar szkolnej młodzieży niekiedy odstrasza pacjentów "z miasta".

Na terenie woj. warmińsko – mazurskiego funkcjonuje w szkołach 51 gabinetów dentystycznych, ale zdecydowana większość ma inne lokalizacje.

Elżbieta Sujka, propagatorka akcji profilaktycznej „Pokaż ząbki”, potwierdza informacje o zatrważającym stanie uzębienia najmłodszych. - Zdarza się że roczne , dwuletnie dziecko przychodzi do nas z bardzo zaawansowaną próchnicą, u starszych jest to regułą - mówi właścicielka gabinetu dentystycznego w Olsztynie.

Na podstawie Radia Olsztyn 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   próchnica dzieci   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH