PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Szczecinie apeluje o reformy w stomatologii

en
20-04-2017, 09:10
Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Szczecinie apeluje o reformy w stomatologii Głos samorządu dentystów w sprawie reformy systemu zdrowia (fot. pixabay)
Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Szczecinie apeluje do ministra zdrowia i premier o reformy, które realnie poprawią warunki opieki stomatologicznej w Polsce.

Do ministra zdrowia 
Samorządowcy apelowali do ministra zdrowia, by podjął wielostronne działania, które zapobiegną marginalizacji znaczenia opieki stomatologicznej w systemie opieki zdrowia. Przypominają, że właśnie okres przygotowywania kolejnej reformy systemu opieki zdrowotnej to najlepszy moment do wdrożenia przepisów, które m.in. zagwarantują możliwość zawierania umowy o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych każdemu  mającemu odpowiednie kwalifikacje lekarzowi dentyście. Ponadto, co nie mniej ważne, pozwolą, by pacjenci mogli dopłacać do procedur podstawowych.  By reforma spełniła swój cel, powinna być przeprowadzona we współpracy ze specjalnym zespołem lekarzy dentystów, postulują przedstawiciele samorządu w Apelu nr 2/2017/VII-Z.

Uczestnicy zjazdu żądają też od ministra zdrowia zwiększenia nakładów na leczenie stomatologiczne dzieci  i osób starszych Apel 5/2017/VII-Z.

Nie pomijają także kwestii wynagrodzenia dla lekarzy dentystów odbywających staż podyplomowy i szkolenie specjalizacyjne.  W Apelu nr 6/2017/VII-Z postulują, by podczas stażu dyplomowego dentyści otrzymywali pensje równe przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w przedsiębiorstwie, natomiast lekarz dentysta w trakcie szkolenia specjalizacyjnego powinien pobierać 200 proc. tej kwoty.

Do szefa rządu
Zebrani na zjeździe dentyści zwracają się też do premier w sprawie obowiązku stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych. Podkreślają, że w gruncie rzeczy gabinety dentystyczne produkują znikome ilości rtęci, więc presja, by każdy gabinet był wyposażony w separator amalgamatu jest bezzasadna, za to doprowadzi do mniejszej rentowności praktyk stomatologicznych. Jeśli taki obowiązek zostanie wprowadzony, to separatory powinny być finansowane nie z kieszeni lekarza dentysty, ale z budżetu państwa. Celem tego działania jest bowiem ochrona środowiska, a ta leży w gestii państwa i samorządu terytorialnego, a nie lekarzy dentystów, podkreślają samorządowcy w Apelu nr 4/2017/VII-Z.

 Więcej: oil.szczecin.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH