PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Okrągły Stół Nałęczów – Warszawa z dużym potencjałem

ms
25-04-2017, 10:09
Okrągły Stół Nałęczów – Warszawa z dużym potencjałem Leszek Dudziński wiceprezes NRL
Rzec by można, że już pierwsze minuty Konferencji Okrągłego Stołu Nałęczów – Warszawa okazały się sukcesem, bo Leszek Dudziński wiceprezes NRL wśród gości witał ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Łukasza Szumowskiego. W czym rzecz?


Podobne sympozja, zjazdy i narady zazwyczaj zaczynają się od wyrazów ubolewania z powodu nieobecności zaproszonych osób kierujących resortami, których praca ma decydujący wpływ na kształcenie lekarzy dentystów i ich funkcjonowanie w zawodzie.

infoDENT24.pl: Obecni podczas konferencji Okrągłego Stołu Nałęczów – Warszawa mieli szansę dowiedzieć się nie tylko co Konstanty Radziwiłł wie i myśli o sprawach istotnych dla lekarzy dentystów, ale także co zamierza w tych kwestiach zrobić. Czy deklaracje ministra zdrowia korespondują z oczekiwaniami uczestników narady w hotelu Mercure Warszawa Grand?
Leszek Dudziński, wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL: Po części tak. My ze swojej strony możemy zagwarantować, że wszelkie uzgodnione postulaty zostaną spisane i trafią na biurka szefów resortu zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Co więcej, mam nadzieję, że dokument podsumowujący będziemy mieli okazję wręczyć Konstantemu Radziwiłłowi osobiście, aby móc jeszcze raz przedstawić ministrowi zdrowia to co dla nas jest szczególnie ważne.

Fakt, pojawiła się deklaracja, że ustalenia konferencji Okrągłego Stołu Nałęczów – Warszawa zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu prawa - oby nie była to deklaracja podyktowana urzędniczą poprawnością, która stopnieje wraz z natłokiem spraw ważnych i jeszcze ważniejszych.
Oby. Zapału nam nie zabraknie. Z przebiegu debaty wynika, że lista spraw do załatwienia jest pokaźna. Pierwszy postulat, jaki pojawił się już na początku Konferencji, dotyczy kwestii charakteru kształcenia na studiach lekarsko-dentystycznych. Nie powinien on być określany przez władze uczelni, tylko poprzez wprowadzanie przepisów rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przepisy te - naszym zdaniem – muszą wskazywać na charakter ogólnoakademicki kształcenia na uczelniach medycznych.

Takie podejście do zagadnienia zdecydowanie ogranicza możliwość tworzenia prywatnych szkół, które uzurpowałyby sobie prawo do kształcenia lekarzy dentystów. Prywatna placówka zapewne poradziłaby sobie z kształceniem praktycznym, ale nie podoła realizacji programu ogólnomedycznego. W takiej sytuacji tylko uczelnie publiczne mogłyby kształcić lekarzy dentystów. To wyraz troski o poziom kształcenia, a nie próba ograniczania konkurencji.

To pierwszy postulat, który sformułowali uczestnicy Konferencji Okrągłego Stołu, będzie ich zdecydowanie więcej?
Będzie. Zajmuje się nimi grupa osób przyjmująca wnioski, w skład której wchodzą prof. dr hab. n. med. Barbara Kochańska, dr hab. n. med. Ewa Sobolewska prof. nadzw., dr n. med. Ewa Wolańska-Klimkiewicz, dr Anna Lella. Będziemy monitorowali losy naszych postulatów dbając o to, aby nasza praca nie poszła na marne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Leszek Dudziński   NRL  

POLECAMY W SERWISACH