• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OIL Warszawa: są pierwsze wyniki badania stresu lekarzy

kan
17-11-2016, 08:13
OIL Warszawa: są pierwsze wyniki badania stresu lekarzy Lekarz - jeden z bardziej stresogennych zawodów w Polsce (fot. pixabay)
Są pierwsze wyniki badania stresu lekarzy prowadzone przez dr Bohdana Woronowicza, pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów w OIL w Warszawie. Wśród czynników stresujących i utrudniających pracę, które wymieniali lekarze, na pierwszym miejscu było nadmierne obciążenie biurokratyczne i administracyjne.

Wróg nr jeden - papierkowa robota
Dla 78 proc. respondentów ankiety największym obciążeniem w pracy były czynności o naturze biurokratycznej i administracyjnej. Na drugim miejscu wśród źródeł stresu znalazł się brak satysfakcjonującego wynagrodzenia w stosunku do nakładu pracy (73 proc. respondentów). Zbyt duże obciążenie pracą sygnalizowało 71 proc. respondentów, a 66 proc. – brak czasu na rozwijanie zainteresowań – informuje dr Woronowicz w rozmowie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.

Wśród 100 najbardziej stresogennych zawodów w Polsce lekarze znajdują się na miejscu dziewiątym. Doświadczają typowych stresów wynikających z obciążenia obowiązkami, warunkami pracy czy relacjami interpersonalnymi, ale też w przypadku medyków bardzo liczy się zaangażowanie emocjonalne w relacje z pacjentem. I to ono szczególnie wiąże się z ryzykiem tzw. wypalenia zawodowego (zgodnie z definicją WHO, zespołem wyczerpania energii emocjonalnej, fizycznej i poznawczej), przejawiającego się zmęczeniem emocjonalnym i fizycznym oraz brakiem efektywności.

Ramię w ramię z wypaleniem zawodowym
Z wyników analiz Carol Peckham, która badała stres w środowisku amerykańskich lekarzy wynika, że ofiarami wypalenia zawodowego, są najczęściej lekarze pracujący na OIOM, oddziałach ratunkowych, a także lekarze rodzinni, lekarze chorób wewnętrznych i chirurdzy. Ciężko jest tam, gdzie bezpośrednio ratuje się życie, gdzie spotyka się przypadki trudne do leczenia, gdzie są częste zgony. Najmniej narażeni na wypalenie zawodowe, według tych badań, są dermatolodzy, psychiatrzy, patolodzy i okuliści.

Natomiast w badaniu prowadzonym przez dr Woronowicza najwięcej doświadczeń stresujących zgłaszali specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii oraz chirurdzy, interniści, położnicy i lekarze rodzinni.

Jak podkreśla dr Woronowicz, bardziej podatni na wypalenie zawodowe są młodzi lekarze, stażyści i lekarze w trakcie specjalizacji. Pod wpływem przewlekłego stresu są stale zmęczeni, rozdrażnieni, brakuje im motywacji do pracy, gdyż przestaje im sprawiać przyjemność. Mają też kłopoty osobiste, ponieważ przenoszą problemy zawodowe na życie rodzinne, nie udaje im się pogodzić prywatnej i zawodowej sfery życia.

Brak odporności na brak doświadczenia
Objawy wypalenia zawodowego to bóle głowy, zaburzenia snu, skoki ciśnienia , ale także obniżenie nastroju, poczucie bezradności, zniechęcenie, brak wiary w możliwość zmiany trudnej sytuacji. Lekarz, który cierpi na wypalenie zawodowe, opuszcza pracę, jest mniej wydajny, ma konflikty z pacjentami i ze współpracownikami.  

Jednym z niezwykle ryzykownych i niestety dosyć często spotykanych sposobów radzenia sobie ze stresem i z objawami wypalenia zawodowego jest zażywanie substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, leki czy narkotyki.

Nie ulega wątpliwości, że wypalenie zawodowe wśród lekarzy to poważny problem i wymaga uaktywnienia programów antystresowych.  To ważne i dla lekarza i dla jego pacjentów, ponieważ skuteczna pomoc sprawia, że o ok. 50 proc. spada liczba błędów lekarskich.

Od września 2016 r. dr Woronowicz prowadzi w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie grupę wsparcia psychologicznego dla członków warszawskiego samorządu lekarskiego.

Z jego doświadczeń płynie niestety jeszcze jeden przykry wniosek: jako że lekarze sami zawodowo zajmują się niesieniem pomocy innym, bardzo trudno jest im przełamać się i zaakceptować fakt, że oni także pomocy potrzebują.

Więcej: izba-lekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OIL Warszawa   stres w zawodzie dentysty  

POLECAMY W SERWISACH