PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Oficjalnie skończyła się era „dzieciństwa bez próchnicy”

ms
24-11-2016, 08:00
Oficjalnie skończyła się era „dzieciństwa bez próchnicy” Dyskusja ekspertów o "Dzieciństwie bez próchnicy" (foto: infoDENT24.pl)
Nie ma powodów do świętowania, bo oto dobiegł końca czteroletni program, przywoływany przy każdej okazji przez Ministerstwo Zdrowia, jako sztandarowy projekt, mający wpłynąć na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej wśród przedszkolaków.

Z pewnością w takich okolicznościach oklaski należą się organizatorom programu oraz podmiotom odpowiedzialnym za sfinansowanie działań profilaktycznych. Donatorów było dwóch: Szwajcaria - w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE (85 proc. kosztów). Współfinansowanie krajowe projektu zapewniło Ministerstwo Zdrowia (15 proc.).

Podczas konferencji (23 listopada w Centrum Kongresowo – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu),  będącej podsumowaniem co udało się dokonać przez cztery lata w ramach programu „Dzieciństwo bez próchnicy” nie było nikogo kto wątpiłby w zasadność zrealizowania tego przedsięwzięcia. Przewodnicząca Rady Programowej projektu prof. dr hab. med. Maria Borysewicz - Lewicka, kierownik Katedry i Kliniki Stomatologii Dziecięcej UM im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w rozmowie z infoDENT24.pl zdradziła, że chociaż oficjalnie program „Dzieciństwo bez próchnicy” dobiegł końca, to jednak pewne jego elementy będą kontynuowane. Już wkrótce udostępniona zostanie aplikacja mobilna, dzięki której dzieci będą miały okazję w lekkiej przystępnej formie dowiedzieć się wiele na temat zalecanych zasad dbania o zdrowy uśmiech m.in. o sposobie szczotkowania jamy ustnej. Program początkowo będzie udostępniany za darmo – poinformowała infoDENT24.pl prof. Maria Borysewicz - Lewicka.

- Oczywiście do dalszego wykorzystania są także materiały dydaktyczne, opracowane z niezwykłą starannością przez najlepszych specjalistów w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Ważny jest ich nienaganny poziom merytoryczny, ale – co jest równie istotne, szczególnie dla dzieci – także znakomity poziom edytorski. Taki właśnie przekaz najcelniej trafia do przedszkolaków. To się po prostu ogląda i czyta – przekonywała przewodnicząca Rady Programowej projektu.

Nie mniej ważne jest opracowanie i wydanie nowego poradnika dla samorządów, organizacji pozarządowych oraz placówek szkolnych i wychowawczych, który przedstawia dobre praktyki w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych.

Nie do przecenienia jest oczywiście także bagaż doświadczeń zebrany podczas szkoleń, w których uczestniczyło ok. 360 tys. przedszkolaków, 15 tys. nauczycieli i wychowawców i aż 700 tys. rodziców i opiekunów.

infoDENT24.pl zapytał prof. dr hab. n. med. Dorotę Olczak – Kowalczyk, konsultanta krajowego ds. stomatologii dziecięcej, jak ocenia zakończony właśnie projekt, o ile oczywiście jest sens oceniać tego typu inicjatywy. - To oczywiste, że każdemu wysiłkowi, będącemu najmniejszą nawet próbą wsparcia w walce o zdrowie jamy ustnej dzieci i młodzieży, należy tylko przyklasnąć. Ważne, że program został zrealizowany według ściśle określonych standardów obowiązujących dla tego typu projektów prozdrowotnych – zapewniła rozmówczyni infoDENT24.pl.

POLECAMY W SERWISACH