PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Od czyjego mieszania w systemie przybędzie pieniędzy?

10-10-2012, 05:48
Bartosz_Arłukowicz_minister_zdrowia (źródło: Wikipedia)
Bartosz_Arłukowicz_minister_zdrowia (źródło: Wikipedia)
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, komentując debatę PiS na temat systemu ochrony zdrowia, powiedział, że od samego mieszania w systemie nie przybędzie pieniędzy i jednocześnie przyznał, że resort zdrowia przygotowuje projekt ustawy o decentralizacji NFZ i zwiększeniu roli regionów. Powód? System jest niewydolny wobec środków, którymi dzisiaj dysponuje.

Minister zdrowia chce, żeby o środkach finansowych decydowali ludzie odpowiedzialni za politykę zdrowotną regionu.

Minister zdrowia zastrzega jednak, że nie mogą być to dotychczasowi uczestnicy rynku zdrowia (samorząd, urzędy marszałkowskie), ktoś inny decydować ma o przepływie środków finansowych w regionach.

Minister zdrowia uważa, że gdy z poziomu centrali decyduje się o mechanizmach zdrowotnych w całym kraju trudno o efektywne działanie.

Minister zdrowia przyznał, że ostatnio wzrastały nakłady na ochronę zdrowia, jednak system jest niewydolny wobec środków, którymi dzisiaj dysponuje.

Minister zdrowia jest zwolennikiem funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia, ale także systemu prywatnego lecznictwa (relacje pomiędzy dwoma systemami musi być jednak czytelne, a obecnie tak nie jest).

Minister zdrowia optuje za zwiększeniem zakresu odpowiedzialności osób zarządzających system, w którym funkcjonują szpitale (nie może być chaotycznego zakupu bardzo drogiego sprzętu bez systemowej kontroli).

Minister zdrowia twierdzi, że potrzebny jest system dodatkowych ubezpieczeń, wprowadzany równolegle z decentralizacją NFZ.

Minister zdrowia nie wyklucza w przyszłości wzrostu składki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   Bartosz Arłukowicz   system ochrony zdrowia   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH