PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Od 1 sierpnia rusza kolejna edycja „Dzieciństwa bez próchnicy”

ms
24-07-2015, 09:55
Od 1 sierpnia rusza kolejna edycja „Dzieciństwa bez próchnicy” Dzieciństwo bez próchnicy
Chęć uczestnictwa w kolejnej edycji programu należy zgłaszać poprzez wypełnienie i wysłanie formularzy dostępnych na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kolejny nabór do projektu „Dzieciństwo bez próchnicy. Wspólnie zapobiegamy chorobie próchnicowej zębów” rusza od 1 sierpnia 2015 r. Dotychczas w tym programie wzięło udział 87 tys. przedszkolaków z 1572 przedszkoli z całej Polski.

Działaniami edukacyjnymi, oprócz dzieci, objęci zostali ich rodzice, a także ok. 5,8 tys. nauczycieli przedszkolnych. Dla nich to opracowane zostały scenariusze zajęć z dziećmi, a także karty pracy. Stworzono również zestaw narzędzi do praktycznej pracy z podopiecznymi (zgodnie z celami służącymi profilaktyce chorób zębów i dziąseł u dzieci). Każdy z przeszkolonych nauczycieli otrzymał komplet materiałów do samodzielnej pracy z dziećmi. Wszystkie placówki przedszkolne zaopatrzono dodatkowo w plakat promocyjno - edukacyjny, pt. „Dzieciństwo bez próchnicy. Wspólnie zapobiegamy chorobie próchnicowej zębów”.

Przedszkolaki, poza drukowanymi materiałami edukacyjnymi, otrzymywały zestaw do higieny jamy ustnej.

Przygotowana specjalnie dla rodziców ulotka informacyjna zawiera m.in. materiał: jak dbać o zęby dzieci, kiedy zgłosić się z dzieckiem do stomatologa, jakich błędów żywieniowych unikać, jak ograniczyć infekowanie bakteriami próchnicotwórczymi. Materiały edukacyjne rozpowszechniane są także przez lekarzy pediatrów podczas wizyt kontrolnych dzieci. Edukacja najmłodszej grupy docelowej – dzieci w wieku do 2 lat prowadzona jest przez pielęgniarki i położne.

W Poznaniu zrealizowany został cykl badań klinicznych dla dzieci w wieku pięciu lat. Ponad 200 przedszkolaków przeszło badania stanu jamy ustnej. Na wiosnę 2016 r. zaplanowano kolejną turę badań. Zebrane wyniki zaprezentowane zostaną w raporcie w II kw. 2016 r.

Projekt realizuje Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma uczelniami medycznymi w Polsce, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE. Patronat honorowy nad projektem objęli: minister zdrowia, minister edukacji narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.

Kontakt: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Centrum Biologii Medycznej Biuro Projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” tel.61 854 74 58, email: biuroprojektusppw@ump.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH