• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O ekosystemie jamy ustnej w Kawiarni Naukowej w Sopocie

24-09-2012, 05:49
O ekosystemie jamy ustnej w Kawiarni Naukowej w Sopocie
O ekosystemie jamy ustnej w Kawiarni Naukowej w Sopocie
- Zrozumienie ekologii jamy ustnej, wzajemnych stosunków między śliną, tkankami jamy ustnej a drobnoustrojami wraz z poznaniem homeostazy i immunologii jamy ustnej, stwarzają nowe możliwości dla profilaktyki chorób jamy ustnej, a tym samym stanowią o zdrowiu człowieka przez całe życie przekonuje prof. zw. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska (GUMed). O tym jak leczono próchnicę w ubiegłym wieku oraz w jaki sposób odkrycia naukowe i postęp technologiczny wpływały na opracowanie i stosowanie coraz skuteczniejszych metod terapii, opowie 27 września w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

Jak przypomina prof. Adamowicz-Klepalska, dopiero w latach 70. XX wieku postęp technologiczny, ale przede wszystkim wiedza o ekosystemie, biofilmach i homeostazie w jamie ustnej umożliwiły dr Walterowi Loesche rozpoznanie specyficznych drobnoustrojów zawartych w płytce nazębnej odpowiedzialnych za rozwój choroby próchnicowej, a zwłaszcza streptokoków i pałeczki kwasu mlekowego, jednocześnie stanowiących część naturalnej flory bakteryjnej. Przed tym odkryciem profilaktyka próchnicy zębów, zapaleń dziąseł i chorób przyzębia opierała się głównie na usuwaniu płytki nazębnej. W 1997 roku dr Loesche stwierdził, że próchnica zębów i choroba przyzębia przebiegają jak samozakażenie, a te bakterie u każdego człowieka występują zawsze, a nie tylko przejściowo, natomiast różnica między zdrowiem a chorobą jest bardziej ilościowa niż jakościowa.

Wykład Ekosystem jamy ustnej w zdrowiu i chorobie człowieka od poczęcia do starości rozpocznie się 27 września o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie. Spotkanie obędzie się w ramach cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki, które organizuje Rada Rektorów Województwa Pomorskiego oraz Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Więcej na  http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH