PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

O dwóch takich, co okłamali OIL w Krakowie

24-04-2013, 00:01
O dwóch takich, co okłamali OIL w Krakowie (fot. Fotolia)
O dwóch takich, co okłamali OIL w Krakowie (fot. Fotolia)
Do niedawna w Jarosławiu (woj. podkarpackie) bezprawnie praktykowało dwóch stomatologów. Jeden z nich nie posiadał nawet prawa wykonywania zawodu. O sprawie informuje Gazeta Wyborcza

Dwóch znajomych studentów stomatologii, pochodzących i kończących studia w Winnicy na Ukrainie, postanowiło przenieść się na stałe do Polski i tu zacząć praktykę. Aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu, musieli podejść do Lekarsko - Dentystycznego Egzaminu Państwowego.

Pierwszemu z nich, Gracjanowi D., pomimo wielu prób, nie udało się pozytywnie zdać egzaminu. Poprosił zatem znajomego stomatologa - Piotra G. który zdał egzamin od razu, aby to on wystąpił w rolli Gracjana D. Na nieszczęście obu mężczyzn, sprawa wyszła na jaw już w trakcie sprawdzianu. Obaj zostali wtedy skazani prawomocnym wyrokiem sądu za oszustwo na karę więzienia w zawieszeniu.

Pięć lat po tym wydarzeniu, Gracjan D. postanowił ponownie podejść do LDEP-u. Tym razem udało mu się. Z uwagi na to, że czas od ukończenia studiów do zdania egzaminu przekroczył 5 lat, OIL w Krakowie zamierzała skierować Gracjana D. na dodatkowe szkolenie. Wtedy świeżo upieczony lekarz przyniósł zaświadczenie o dwuletnim zatrudnieniu w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej w Jarosławiu. Gdy sprawą zajął się urząd wojewódzki, okazało się, że Gracjan D. praktykował bezprawnie, nie dwa, a pięć lat.

Podczas weryfikacji ZOZ-u w Jarosławiu, na światło dzienne wyszła także sprawa Piotra G., który również był tam zatrudniony. Choć posiadał prawo do wykonywania zawodu, to jak się okazało, podpisał on w izbie lekarskiej nieprawdziwe zeznanie o niekaralności. Sprawa obu "stomatologów" trafiła do prokuratury.

Ostatecznie prokuratura umorzyła dochodzenie z uwagi na zaburzenia dyslektyczne Gracjana D. w wyniku, których miał nie rozumieć prawa o niekaralności. Co do Piotra G., prokuratura wciąż prowadzi śledztwo. Jednocześnie Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie podjęła decyzję o uchyleniu prawa do wykonywania zawodu Piotrowi G. oraz o nie wydaniu takiego prawa Gracjanowi D.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH