PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

O dentobusach coraz konkretniej: rząd przeznaczy na nie 12-24 mln zł

smn/PAP
15-09-2017, 09:49
O dentobusach coraz konkretniej: rząd przeznaczy na nie 12-24 mln zł Specustawa umożliwi zakup 16 dentobusów, które będą leczyły dzieci (po jednym na województwo) (fot. pixabay)
Komisja sejmowa negatywnie zaopiniowała w czwartek trzy poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania tzw. specustawy zdrowotnej, która zwiększa finansowanie świadczeń i zakupy sprzętu medycznego o dodatkowe 282 mln zł.

Rząd przyjął projekt specustawy. Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia PiS, PO, Kukiz'15 i PSL zapowiedziały poparcie ustawy, a Nowoczesna, że wstrzyma się od głosu. Opozycja krytykowała zbyt szybki i pobieżny - jej zdaniem - sposób procedowania. W związku z poprawkami projekt wrócił do komisji zdrowia.

Poprawki PO zakładają umożliwienie m.in. wzrostu nakładów na świadczenia i wzrost finansowania rocznie o 900 mln zł przez trzy lata od 2017 do 2019, do kwoty 2,7 mld zł. Poprawka Kukiz'15 przewidywała z kolei wykreślenie zapisu o dofinansowaniu obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom. Poprawki zaopiniowano negatywnie.

Dzięki tzw. specustawie zdrowotnej system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 281,8 mln zł. Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   sejm   dentobusy  

POLECAMY W SERWISACH