PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL znowu walczy w TK o jawność pytań z LEK, LDEK i PES

en
20-01-2017, 11:39
NRL znowu walczy w TK o jawność pytań z LEK, LDEK i PES C.d. sporu o jawność pytań egzaminacyjnych (fot. pixabay)
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności nowych, wprowadzonych w grudniu 2016 r. przepisów, regulujących dostęp do pytań z przeprowadzonych egzaminów LEK, LDEK i PES.

Samorząd lekarski od dawna toczy batalię o jawność pytań z testów egzaminacyjnych. Przypomnijmy zasady na jakich są one obecnie udostępniane:

- do treści LEK, LDEK i PES ma dostęp tylko osoba przystępująca do egzaminu (czyli nie jest to informacja publiczna, ale informacja dedykowana osobie, która spełnia określone kryteria);
- pytań testowych nie wolno kopiować w żadnej możliwej technice (zabronione jest również odręczne przepisywanie), testy są udostępniane wyłącznie w siedzibie Centrum Egzaminów Medycznych;
- dopiero po upływie pięciu lat od egzaminu jego treść będzie udostępniana powszechnie.

Oto w dużym skrócie historia sporu o jawność pytań LDEK, LEK i PES.
Trybunał Konstytucyjny raz już rozpatrzył wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej i 7 czerwca 2016 r. orzekł, że treść zestawów egzaminacyjnych z testów, które się odbyły - jest informacją publiczną i nie ma powodów, aby dostęp do nich był ograniczany.

Mimo to wniosek prezesa NRL Macieja Hamankiewicza o udostępnienie Naczelnej Radzie Lekarskiej pytań testowych z egzaminów LEK i LDEK oraz pytań z egzaminu PES ze wszystkich specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych spotkał się z odmową dyrektora CEM.

Samorząd stanowczo zaprotestował przeciwko temu, jednocześnie apelując do lekarzy i lekarzy dentystów, aby indywidualnie składali wnioski do dyrektora CEM o udostępnienie pytań, a w przypadku odmowy – aby odwoływali się od tej decyzji.

Stanowisko samorządu lekarskiego w sprawie jawności treści pytań poparły w interpelacjach posłanki Joanna Mucha oraz Joanna Scheuring-Wielgus.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH