PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL w sprawie e-recept

en
09-03-2018, 09:37
NRL w sprawie e-recept W resorcie zdrowia trwają prace kończące proces przejścia na system e-recept (fot. archiwum)
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie recept. Samorząd lekarski odnosi się krytycznie do całości prac nad przepisami regulującymi nowe zasady wystawiania recept.

Projekt rozporządzenia unifikuje zasady wystawiania i realizacji recept dla wszystkich osób, które mają uprawnienia do ich wystawiania, tj. lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, starszych felczerów, pielęgniarek i położnych. 

Rozporządzenie określi sposób wystawiania oraz realizacji recept, zarówno w postaci elektronicznej, jak i w postaci papierowej. W rozporządzeniu będą określone również dane dotyczące realizacji recept, warunków ich przechowywania.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skrytykowało przyśpieszony tryb uchwalenia ustawy z 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem e-recepty. W stanowisku Nr 10/18/P-VII czytamy: 

"Uchwalenie ustawy nastąpiło po przeprowadzeniu odrębnego trybu prac legislacyjnych w rządzie, polegającego na nieprzeprowadzeniu konsultacji publicznych. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej materia ustawy nie wskazuje na potrzebę zastosowania tak szybkiego i nadzwyczajnego trybu prac legislacyjnych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia powielenie w ustawie regulacji zawartych obecnie w rozporządzeniu ministra zdrowia z  8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, które dają Narodowemu Funduszowi Zdrowia prawo do kontroli wystawiania recept bez jego ograniczenia do recept zrealizowanych z wykorzystaniem środków publicznych.

Prezydium NRL ponownie wskazuje, że możliwość wystawiania recept pro familiae i pro auctore w postaci papierowej nie powinna być ograniczona czasowo. Likwidacja możliwości wystawiania takich recept z końcem 2025 r. uniemożliwi znacznej liczbie lekarzy i lekarzy dentystów seniorów wystawienie recept dla siebie i osób najbliższych".

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   NRL   e-recepta  

POLECAMY W SERWISACH