PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: SMK to bubel, który grozi niewykorzystaniem miejsc specjalizacyjnych

smn
08-11-2017, 13:08
NRL: SMK to bubel, który grozi niewykorzystaniem miejsc specjalizacyjnych Prezes NRL Maciej Hamankiewicz (fot. PTWP)
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz po raz trzeci pisze do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w sprawie trudności, z którymi zmagają się podmioty lecznicze przy próbie złożenia w systemie SMK wniosku o akredytację szkolenia specjalizacyjnego. Dotychczasowe próby zwrócenia uwagi na ten problem nie odniosły skutku. Minister zdrowia nie reaguje.

W piśmie Macieja Hamankiewicza, prezesa NRL do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła czytamy:  

"W trosce o zapewnienie możliwości odbywania specjalizacji przez lekarzy i lekarzy dentystów po raz kolejny zgłaszam, że system SMK służący do składania przez podmioty lecznicze wniosków o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego jest wadliwy w stopniu, który nie pozwala na skuteczne złożenie wniosków. Problem ten sygnalizowałem Panu Ministrowi już dwukrotnie 8 września 2017 r. i  22 września 2017 r.., niestety pisma te do dnia dzisiejszego pozostały bez odpowiedzi. Brak możliwości złożenia wniosku o akredytację miejsc szkoleniowych jest w naszej ocenie bardzo istotnym problemem dla wielu lekarzy zamierzających odbywać specjalizację, dlatego bardzo dziwi milczenie Ministerstwa Zdrowia i brak odpowiedzi wskazującej na przyjęcie konkretnych rozwiązań."

Maciej Hamankiewicz podkreśla, że najwyższa pora na działanie i to pilne. Przy czym przez "działanie" Prezes NRL rozumie działania inne niż doraźne próby naprawiania SMK. System  zdążył już udowodnić, że jest jednym wielkim bublem. Dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem jest wydanie zgody na złożenie wniosków o akredytację w wersji papierowej.

Pora skończyć eksperymentowanie z wdrażaniem nowych, niezweryfikowanych systemów elektronicznych kosztem młodych lekarzy. Liczba nieudanych prób poprawienia systemu SMK w zakresie akredytacji miejsc specjalizacyjnych dowodzi, że system ten jest obecnie niezdatny do prawidłowej pracy przy przyjmowaniu wniosków o akredytację miejsc specjalizacyjnych. Podmioty lecznicze sygnalizują, że poświęciły już zdecydowanie za dużo czasu na próby złożenia wniosków przez wadliwe działający SMK. Nie może być tak, że mimo wielu dni pracy i zaangażowania informatyków, złożenie wniosku przez podmiot leczniczy jest nadal niemożliwe. Wymaganie w tej sytuacji ponawiania prób składania wniosku poprzez system SMK ociera się o granice urzędniczego absurdu, pisze Maciej Hamankiewicz.

Trudno bowiem o bardziej absurdalny powód niewykorzystania miejsc specjalizacyjnych niż elektroniczny system, który nie przyjmuje wniosków o akredytację!

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
SMK   miejsca specjalizacyjne   NIL   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH