PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL recenzuje ministerialne propozycje zmian w zasadach rejestrowania tzw. podmiotów leczniczych

19-10-2012, 11:13
Propozycje zmian w rejestrze podmiotów leczniczych (foto: infoDENT24.pl)
Propozycje zmian w rejestrze podmiotów leczniczych (foto: infoDENT24.pl)
Minister zdrowia chciałby, aby to samorząd lekarski z urzędu dokonywał wpisów, na podstawie których można byłoby m.in. dowiedzieć się gdzie będzie przechowywana dokumentacja medyczna w przypadku likwidacji podmiotu leczniczego, albo zakończenia działalności leczniczej przez lekarza.

Naczelna Rada Lekarska na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić, głównie dlatego, że okręgowe izby lekarskie nie posiadają informacji gdzie będzie przechowywana dokumentacja medyczna w przypadku wykreślenia z rejestru, a to dlatego, że żaden przepis nie nakłada na lekarzy lub inne uprawnione osoby (np. spadkobierców) obowiązku informowania organu rejestrowego o miejscu przechowywania dokumentacji - w przypadku zakończenia działalności leczniczej.

NRL przypomina ministrowi zdrowia, że jego rozporządzenie z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania nie zobowiązuje OIL do przechowywania dokumentacji medycznej, bądź do określania miejsca jej przechowywania.

NRL ma wątpliwości co do tego, czy proponowana zmiana rozporządzenia, aby nie modyfikuje ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w zakresie określania miejsca deponowania dokumentacji medycznej (w przypadku zakończenia działalności leczniczej przez lekarza).

NRL występuje jeszcze z jednym postulatem, aby dokładnie o rok przedłużyć możliwość składania wniosków o wpis w rejestrze w postaci papierowej, a więc do 31 grudnia 2013 r, zamiast do końca 2012 r. - jak to wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia. W ocenie samorządu lekarskiego nie wszyscy lekarze i lekarze dentyści nabędą do końca 2012 r. urządzenia służące do składania podpisu elektronicznego.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian oraz wykreśleń z tego rejestru (Dz.U. Nr 221, poz. 1319 z 2011 roku) - znajduje się tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   MZ   NRL   rejestr podmiotów   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH