• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL o stomatologii podczas Sejmowej Komisji Zdrowia

ms
14-05-2018, 08:17
NRL o stomatologii podczas Sejmowej Komisji Zdrowia W Sejmie o opiece stomatologicznej (foto: Sejm)
O liczebności lekarzy dentystów, o środkach publicznych przeznaczanych na opiekę stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą, o monitorowaniu stanu zdrowia jamy ustnej, o dentobusach – to tylko kilka tematów poruszanych podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej stomatologii.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Leszek Dudziński oraz lekarze dentyści z Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia, która 10 maja 2018 r. była poświęcona opiece stomatologicznej.

Ministerstwo Zdrowia reprezentowała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, obecne było liczne grono posłów oraz konsultanci krajowi z zakresu stomatologii.

Przedstawiano zagadnienia takie jak: monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej, próchnica dzieci i młodzieży, podstawy prawne realizacji świadczeń zdrowotnych w zakresie stomatologii, dostępność do opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Odbyła się szeroka dyskusja na temat dentobusów, co do których samorząd lekarski podjął stanowisko (stanowisko Prezydium NRL z 15 grudnia 2017 r. w sprawie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej)

Mówiono o celowości ich zakupienia i szczegółach realizacji.

Rozmawiano o roli asystentki stomatologicznej i higienistki.

W informacji przygotowanej na to posiedzenie zaznaczono m.in., że przyczyną niekorzystnego stanu zdrowia jamy ustnej nie są ograniczone zasoby kadrowe, podając, że Polska posiada jeden z wyższych w skali europejskiej wskaźnik nasycenia lekarzami dentystami, co wiąże się z postulatami samorządu lekarskiego dotyczącego liczby miejsc na kierunek lekarsko-dentystyczny (stanowisko Prezydium NRL z 20 kwietnia 2018 r. w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny).

Podano, że ze środków publicznych opieką stomatologiczną dzieci i młodzieży w 2017 r. objęto m.in.: 895 085 osób z zakresu świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia i 427 316 osób z zakresu ortodoncji.

Podkreślono, że zasadniczą przyczyną problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej może być niska świadomość społeczeństwa o znaczeniu systematycznego monitorowania stanu zdrowia oraz podejmowania działań profilaktycznych i edukacyjnych służących jego wzmacnianiu. Temat ten był poruszany m.in. na konferencji zorganizowanej w Naczelnej Izbie Lekarskiej 19 marca 2018 roku.

Padło wiele pytań ze strony samorządu lekarskiego, na które obiecano odpowiedzieć pisemnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   stomatologia   Komisja Zdrowia   sejm  

POLECAMY W SERWISACH