• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: lista spraw do załatwienia ważna także dla dentystów

ms
06-07-2015, 08:14
NRL: lista spraw do załatwienia ważna także dla dentystów Marian Zembala minister zdrowia (foto: pixabay)
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz liczy na nowego ministra zdrowia Mariana Zembalę, że ten pomoże w rozwikłaniu, istotnych dla środowiska medyków,spraw, od dawna czekających na pozytywne załatwienie. Wśród nich trzy szczególnie powinny zainteresować lekarzy dentystów.

Zniesienie limitów punktów edukacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów w poszczególnych zakresach doskonalenia zawodowego.

Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów przewidują, że za niektóre formy doskonalenia zawodowego lekarz może uzyskać nie więcej niż wskazaną tam liczbę punktów, wliczanych do ewidencji doskonalenia zawodowego (ograniczenia te dotyczą m. in. udziału w krajowym czy zagranicznym kongresie, wygłoszenia wykładu na kongresie i zjeździe, udziału w kursie medycznym). Ograniczenia te, w ocenie samorządu lekarskiego, powinny zostać uchylone.

Wydanie rozporządzenia w sprawie wzoru nowego dokumentu „prawo wykonywania zawodu lekarza” i „prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty”.

Prace legislacyjne nad stworzeniem nowego dokumentu prawa wykonywania zawodu były mocno zaawansowane, Naczelna Rada Lekarska przedłożyła Ministerstwu Zdrowia projekt rozporządzenia w tej sprawie zawierający również wzór nowego dokumentu. Projekt został omówiony z Ministerstwem Zdrowia i pozytywnie zaopiniowany – głównie pod kątem wymogów bezpieczeństwa dokumentów - przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Niestety w ostatnim czasie prace nad tym rozporządzeniem w Ministerstwie Zdrowia uległy zawieszeniu.

Zapewnienie przez Ministerstwo Zdrowia kontynuacji szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów z zakresu umiejętności porozumiewania się z pacjentami i współpracownikami.

Obecnie realizowany przez Naczelną Izbę Lekarską projekt „Ogólnopolskie szkolenia z zakresu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz umiejętności komunikacji, współpracy i budowania relacji z pacjentem dla lekarzy rozpoczynających pracę” zapewnił około 2700 młodym lekarzom specjalistyczne szkolenie w zakresie umiejętności komunikacji z pacjentem. Projekt jest bardzo dobrze oceniany przez uczestników; celowa jest jego kontynuacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH