PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: Czy w ogóle ktoś chce rozdziału samorządu lekarzy i lekarzy dentystów?

ms
06-04-2016, 08:02
NRL: Czy w ogóle ktoś chce rozdziału samorządu lekarzy i lekarzy dentystów? NRL o pomyśle rozdziału samorządu lekarzy i lekarzy dentystów (foto: pixabay)
infoDENT24.pl jako pierwszy poinformował o interpelacji poselskiej, w której posłanka Halina Szydełko przedstawiła ministrowi zdrowia argumenty przemawiające za rozdziałem samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Szybko zareagowała NRL zapewniając, że tak naprawdę nikt ze środowiska zawodowego nie chce takiego rozdziału.

Wiceprezes NRL Romuald Krajewski wystosował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo, w którym przyznaje, że w historii wspólnego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów od czasu do czasu pojawiały się wypowiedzi osób uważających rozdział samorządu lekarskiego za zasadny, ale nigdy nie zyskiwały one popularności, ani szerszego poparcia.

Romuald Krajewski zapewnia ministra zdrowia, że środowisko lekarzy i lekarzy dentystów ze zdziwieniem przyjęło doniesienia prasowe o skierowanej przez posłankę Halinę Szydełko do ministra zdrowia, interpelacji poselskiej nr 1882 w sprawie ustanowienia samorządu zawodowego lekarzy dentystów.

Prezes NRL zwrócił się do lekarzy dentystów pracujących w komisjach stomatologicznych Naczelnej Rady Lekarskiej i okręgowych rad lekarskich z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

- Nie otrzymaliśmy żadnego pisma popierającego pomysł rozdziału samorządu. Lekarze stomatolodzy w zdecydowanej większości chcą pozostać we wspólnym samorządzie i wspólnie pracować nad rozwiązaniami organizacyjnymi zapewniającymi możliwie najlepsze, odpowiadające oczekiwaniom i potrzebom członków jego funkcjonowanie – pisze Romuald Krajewski.

Poniżej przedstawiamy stanowiska, o których wspomniał wiceprezes NRL.

Agnieszka Ruchała – Tyszler, wiceprezes i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL do prezesa NRL Macieja Hamankiewicza.

W odpowiedzi na Pana pismo z 31 marca 2016 r., znak: NRUSP/MA/597/2016, dotyczące przygotowania opinii Komisji Stomatologicznej NRL w sprawie interpelacji poseł Haliny Szydełko w kwestii ustanowienia odrębnego samorządu lekarzy dentystów oraz w związku z dodatkową prośbą Sekretarza NRL o przyspieszenie tej odpowiedzi, informuję, że w tak krótkim czasie nie jest możliwe zorganizowanie posiedzenia Komisji Stomatologicznej NRL.

Z informacji napływających do Naczelnej Izby Lekarskiej od członków Komisji wynika jednoznacznie, że są oni za zachowaniem wspólnego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Pragnę także zaznaczyć, że Komisja Stomatologiczna 28 listopada 2015 r podjęła Apel nr 6 skierowany do Prezydium NRL i Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie poszanowania odrębności zawodu lekarza dentysty we wspólnym samorządzie zawodowym, w którym stanowimy mniejszość, poprzez dokonanie odpowiednich zmian legislacyjnych.

***

ORL w Warszawie

Konstanty Radziwiłł minister zdrowia

W związku z interpretacją Posłanki Haliny Szydełko, dotyczącą kwestii ustanowienia odrębnego samorządu zawodowego lekarzy dentystów — o której głośno w mediach i która zastanawia, skąd taki pomysł i czyj głos reprezentuje pani poseł — przekazuję w imieniu Komisji ds. lekarzy dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, reprezentującej ponad 6,5 tys. lekarzy dentystów, informację, iż jesteśmy przeciwni tworzeniu odrębnego samorządu.

SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Komisja Stomatologiczna   samorząd  

POLECAMY W SERWISACH