PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL: apel o zrewidowanie planów finansowania ochrony zdrowia

en
23-09-2016, 08:11
NRL: apel o zrewidowanie planów finansowania ochrony zdrowia Samorząd lekarski jeszcze raz ostrzega ministra zdrowia
Samorządowcy przestrzegają, że jeśli planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB zajmie aż dziesięć lat, to należy się obawiać o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa.

Naczelna Rada Lekarska krytykuje planowane zmiany w finansowaniu ochrony zdrowia.

Obecnie system balansuje na granicy wydolności, ten stan zagraża zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Jeśli sytuacja szybko się nie zmieni wysoko wykwalifikowani pracownicy medyczni po prostu wyjadą za granicę, bo tam warunki pracy i wynagrodzenia są o niebo lepsze niż w Polsce – ostrzegają samorządowcy.

Ponadto nie wolno zapominać, że szybki proces starzenia się polskiego społeczeństwa spowoduje, iż za 10 lat nakłady w wysokości 6 proc. będą jeszcze bardziej nieadekwatne do potrzeb zdrowotnych niż ma to miejsce przy obecnym stanie nakładów.

Naczelna Rada Lekarska uważa, że plan osiągnięcia poziomu finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. PKB w 2025 r. jest zdecydowanie zbyt odległy. System ochrony zdrowia wymaga natychmiastowego, istotnego wzrostu nakładów. Każdy kolejny rok, kiedy nakłady te są poniżej niezbędnego minimum – określanego właśnie na poziomie 6 proc. PKB, oznaczać będzie dalszą zapaść tego systemu.

NRL przypomina, że wielokrotnie prezentowała resortowi zdrowia swoją opinię na temat minimalnego poziomu wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów. Współczynniki wynagrodzeń, przyjęte przez ministra zdrowia we wstępnym projekcie rozwiązań, dalece odbiegają od poziomu, wskazywanego przez samorząd lekarski już w 2006 r.

Ustalenie minimalnego wynagrodzenia na proponowanym poziomie nie doprowadzi do zapewnienia godnych zarobków, a w wielu przypadkach usankcjonuje stan obecny – daleki od oczekiwanego przez lekarzy i lekarzy dentystów. Biorąc pod uwagę wysokie kwalifikacje, kompetencje, poczucie misji pomocy chorym, ich płace powinny wzrosnąć zdecydowanie szybciej niż  planuje minister zdrowia.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   zarobki dentystów  

POLECAMY W SERWISACH