PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowy minister zdrowia o priorytetach i o próchnicy

Mirosław Stańczyk
26-06-2015, 14:25
Nowy minister zdrowia o priorytetach i o próchnicy W NRL od lewej Maciej Hamankiewicz, Marian Zembala
Spośród 21 zagadnień, których realizacja jest najistotniejsza z punktu widzenia samorządu lekarskiego, minister zdrowia przedyskutował z prezydium NRL 14 punktów. Był także sygnał dotyczący problemów nurtujących lekarzy dentystów. Sygnał, rzec by można, sygnalny.

Szczerze rzecz ujmując, podczas pierwszego spotkania (26 czerwca) ministra zdrowia Mariana Zembali z przedstawicielami Naczelnej Izby Lekarskiej zagadnienia dotyczące stomatologii były tylko tłem dla spraw, którym żyje w ostatnich miesiącach społeczeństwo. Gorące tematy to: pakiet onkologiczny, geriatria, system pierwszej pomocy, ustawa refundacyjna.

Podczas konferencji prasowej z udziałem - jak to się wyraził nowy minister zdrowia - dwóch dżentelmenów ze Śląska (tym drugim, był prezes NRL Maciej Hamankiewicz) z ust Mariana Zembali padły słowa zapewnienia, iż będzie on miał na uwadze m.in. kwestie rezydentur. Problemy podnoszone przez środowisko medyków, a dotyczące zdobywania kwalifikacji, które wynikają ze szwankującego systemu rozwoju zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów – dotychczas nie były z odpowiednią uwagą wysłuchiwane przez kierownictwo resortu zdrowia. To się jednak zmieni - zapewniał minister zdrowia Marian Zembala.

Z tematyki blisko związanej z ochroną zdrowia jamy ustnej zasygnalizowano jedynie temat epidemii próchnicy i konieczności zdecydowanego włączenia w proces walki o zdrowy uśmiech higienistek stomatologicznych. To stanowczo za mało, żeby mówić o nowej jakości w kontaktach w tym właśnie zakresie, ale zapewnienie, że to dopiero początek drogi w poszukiwaniu dobrych, pragmatycznych rozwiązań - dobrze rokuje na przyszłość.

Maciej Hamankiewicz, szef NRL po rozmowach z nowym ministrem zdrowia widzi szanse na odbiurokratyzowanie obowiązków nałożonych na medyków. Deklaracje woli to za mało, aby zniknął stos dokumentów oddzielający pacjentów od lekarzy i lekarzy dentystów. Skoro jednak o sprawach istotnych dla środowiska medyków mają dyskutować dwaj dżentelmeni połączeni wspólną wolą poprawy sytuacji w tym względzie, pojawiła się nadziej na sukces.

Marian Zembala promował tak zwane czwartkowe wędrowanie, a więc wizyty szefa resortu zdrowia w kolejnych tygodniach w ośrodkach szczególnie ważnych na polskiej mapie ochrony zdrowia. Kolejno będą to Łódź (kobieta ciężarna i dziecko), Zabrze (lekarz rodzinny), Szczecin (onkologia). Plany są szerokie, sięgają grudnia tego roku. Wcześniej jednak pamiętajmy o wyborach parlamentarnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Marian Zembala   Maciej Hamankiewicz   NRL   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH