PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Notowania NFZ: ciągle w dół

24-10-2012, 05:22
NFZ spadek notowań (foto: sxc.hu)
NFZ spadek notowań (foto: sxc.hu)
Narodowy Fundusz Zdrowia nigdy nie należał do instytucji cieszących się szczególnym prestiżem wśród Polaków, w październiku 2012 r. w ocenie respondentów Centrum Badania Opinii Społecznej NFZ wypadł szczególnie źle.

W październiku w stosunku do września 2012 r. o 7 pkt. (do 84 pkt.) wzrósł odsetek negatywnie oceniających pracę NFZ. Jednocześnie ubyło osób wyrażających o funkcjonowaniu Funduszu opinię pozytywną (spadek o 5 pkt., do 11 proc.).

Gorsze notowania wiążą się m.in. z informacjami o tym, że kasa NFZ świeci pustkami i trzeba było uruchomić rezerwy, żeby Fundusz mógł kontraktować usługi. Część oddziałów NFZ twierdzi, że podział pieniędzy jest niesprawiedliwy i uniemożliwia sprawne funkcjonowanie podmiotów świadczących usługi medyczne.

Trzeba jednak przyznać, że w ciągu ostatniego roku bywało gorzej. W czerwcu i w lipcu źle o NFZ wypowiadało się 85 proc. pytanych przez CBOS. Wówczas to Fundusz zmagał się z protestującymi lekarzami, którzy nie chcieli brać odpowiedzialności za wypisywanie recept niezgodnie z zarządzeniami NFZ. Trzeba pamiętać, że zasady te - w ocenie protestujących - służyły zmniejszeniu liczby recept wypisywanych ze zniżką.

Najlepszy okres NFZ miał ostatnio w marcu 2010 roku, wówczas źle o Funduszu wypowiadało się 75 proc. pytanych przez CBOS.

Trudno znaleźć drugą taką instytucję, która zbierałaby równie niepochlebne oceny. Nawet afera Amber Gold nie spowodowała równie złych notowań dotyczących pracy sądów (wzrost niezadowolenia z 50 proc. do 64 proc.) i prokuratury (przyrost o 18 proc. - do 63 proc.).

W październiku 2012 r. źle o pracy Sejmu wypowiadało się 65 proc. respondentów CBOS, Senat pod tym względem wypadał lepiej (52 proc.). Tylko 21 proc. negatywnych ocen wzbudza prezydent. Mniej więcej ten sam poziom niezadowolenia Bronisław Komorowski utrzymuje od roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH