PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Non omnis moriar - odeszli w 2017 r.

ms
01-11-2017, 07:46
Non omnis moriar - odeszli w 2017 r. Odeszli w 2017 r.
Każdego roku rozpoczynają pracę młodzi, pełni zapału lekarze dentyści. To dobrze. Źle, że każdego roku na zawsze kończą pracę najlepsi specjaliści, mistrzowie, którzy młodemu pokoleniu nie przekażą już tej najbardziej wartościowej wiedzy, bo wynikającej z wieloletniego doświadczenia w zawodzie.

Odeszli w 2017 r. m.in.:

Dr hab. n. med. Danuta Kazimiera Samolczyk-Wanyura
Zmarła w latach 2009 – 2015 była kierowniczką Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawskie w 1973 r. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1989 r., zaś habilitację w 2008 r. (rozprawa „Kliniczna przydatność klasyfikacji złamań górnego masywu twarzy. Obserwacje i doświadczenia własne”).

Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Mężem zmarłej jest prof. dr hab. Hubert Wanyura od wielu lat kierujący Kliniką Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WUM, były konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej.

Doc. dr hab. Teresa Wanda Pasenkiewicz z domu Wojnar
Zmarła była pracownikiem naukowym Akademii Medycznej w Krakowie, wieloletnim kierownikiem Katedry Protetyki Dentystycznej oraz Pracowni Materiałoznawstwa Stomatologicznego, członkinią Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Teresa Wanda Pasenkiewicz była autorką publikacji naukowych i podręczników z zakresu stomatologii. Poznała się jako oddanym pacjentom lekarz dentysta, niosąca ulgę i pomoc w cierpieniu.

Prof. Leszek Ilewicz
Współtwórca powojennej stomatologii na Górnym Śląsku, był wieloletnim kierownikiem Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Chorób Przyzębia Śląskiej Akademii Medycznej.

Nauczyciel i mistrz kolejnych pokoleń lekarzy dentystów.

Kawaler Krzyża Oficerskiego i Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Doc. dr hab. n. med. Maria Myślińska
Wieloletni pracownik Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Doc. dr hab. n. med. Maria Myślińska ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Poznaniu. Stopień doktora otrzymała w 1952 roku, habilitowała się w 1970 r. Autorka ponad 20 artykułów naukowych. Kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie w latach 1959-1965. Kurator dydaktyczny zespołu Stomatologii Dziecięcej w latach 1960-1965.

Prof. Anna Makowska
Zmarła przez wiele lat była zastępcą kierownika Zakładu Protetyki Stomatologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Była absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, specjalistą II° z protetyki stomatologicznej. Została  wyróżniona odznaczeniem „Zasłużony dla Lekarzy PRO MEDICO”.

Wiele lat poświęciła na pracę w samorządzie lekarskim, była delegatem na Krajowy i Okręgowy Zjazd Lekarzy I i II kadencji, członkiem prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej I kadencji,  członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej II kadencji,  Naczelnego Sądu Lekarskiego I i II kadencji. 

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta  

POLECAMY W SERWISACH