PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nocnego dyżuru stomatologicznego ze świecą po Polsce szukać

smn
26-01-2018, 07:35
Nocnego dyżuru stomatologicznego ze świecą po Polsce szukać Zdecydowanie słabym punktem w systemie opieki stomatologicznej są nocne dyżury (fot. pixabay)
Stomatolodzy nie chcą pracować w nocy, w niedziele i święta. Nawet w dużych miastach takich jak Kraków, Koszalin, Siedlce NFZ nie udało się zakontraktować nocnej pomocy stomatologicznej.

Nocne dyżury stomatologa powinny odbywać się w każdym większym mieście, mimo to w Polsce jest  mnóstwo białych plam.

Od ponad pół roku NFZ nie udało się zakontraktować nocnej stomatologii w Krakowie. Zachodniopomorski OW NFZ wybrał tylko jeden taki punkt - w Szczecinie, który obsługuje całe województwo. Na Mazowszu nocnych dyżurów nie ma w Siedlcach.

Jak powiedział portalowi se.pl Andrzej Troszyński, rzecznik mazowieckiego NFZ,  trzykrotnie przeprowadzano konkursy, dwukrotnie podnoszono stawki (z 400 do 800 zł), a mimo to żadna siedlecka placówka nie zgłosiła się do konkursu na świadczenia nocnej opieki stomatologicznej. Na płacenie jeszcze wyższej stawki funduszu nie stać - informuje rzecznik NFZ.

Tymczasem dentyści uważają stawkę 800 zł za niewystarczającą. - NFZ oferuje 70 zł za godzinę pracy gabinetu, czyli wynagrodzenie lekarza i asystentki stomatologicznej, zużytych materiałów, sprzętu. Chętnych nie ma i nie będzie - komentuje w rozmowie z portalem se.pl Ewa Wacławska, dentystka z Siedlec.

Najdalej do dyżurującego w nocy dentysty mają mieszkańcy Koszalina, bo muszą jechać 154 km  do Szczecina, mieszkańcy Siedlec do warszawskiej placówki już "tylko" 90 km, zaś Krakowa 83 km - najbliższy dyżur działa bowiem w Tarnowie.

 

Więcej: se.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH