PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIK: wiemy co zrobić, żeby ułatwić leczenie za granicą

en/Rynek Zdrowia
16-10-2017, 11:53
NIK: wiemy co zrobić, żeby ułatwić leczenie za granicą NIK zaleca resortowi zdrowia wprowadzenie zmian ułatwiających leczenie za granicą (fot. pixabay)
Obowiązująca od czterech lat dyrektywa transgraniczna może być szansą dla pacjentów i polskiego systemu ochrony zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała rekomendacje niezbędnych zmian, by tę szansę wykorzystać.

NIK rekomenduje ministrowi zdrowia uproszczenie procedur administracyjnych, które do tej pory skutecznie utrudniają pacjentom podjęcie leczenia poza krajem.

- Ustalenia kontroli wskazują, że główną barierą była konieczność samodzielnego sfinansowania zabiegów przez pacjentów, którym następnie NFZ refundował koszty. Ponadto w części świadczeń wprowadzono ograniczenie polegające na uzyskaniu zgody dyrektora oddziału NFZ na leczenie za granicą - prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski wyliczał przeszkody, jakie musi pokonać polski pacjent, żeby skorzystać z wprowadzonej 25 października 2013 r. w UE transgranicznej opieki zdrowotnej (w innych krajach takich blokad nie ma).

W Polsce doprowadziły one do tego, że z miliarda zł zarezerwowanych na transgraniczną opiekę zdrowotną NFZ w latach 2014-2016 wydał jedynie 26 mln zł.

Część pacjentów bierze nawet pożyczki na zagraniczne leczenie, firmy finansowe stworzyły dla nich specjalną ofertę. Poza tym niektóre zagraniczne placówki - mając świadomość tego, w jak dramatycznej sytuacji są polscy pacjenci - wzięły na siebie obowiązek rozliczania się z NFZ i nie wymagają wyłożenia pieniędzy przed zabiegiem. Tak jest np. w jednej z klinik dentystycznych z Ostrawy, która leczy wyłącznie niepełnosprawnych Polaków.

Z pomocy czeskich dentystów skorzystało dotąd 19 placówek opiekuńczych oraz 11 Zakładów Pracy Chronionej.

- Zdarzają się przypadki, kiedy leczeniem obejmujemy wszystkich podopiecznych jednego domu pomocy społecznej. To spore grupy, liczące od 20 do 60 osób, które przyjmowane są turami przez kilka dni. Spore grono stanowią osoby, które w Polsce nie znalazły pomocy np. ze względu na długą kolejkę do dentysty czy brak gabinetu z narkozą - opowiada lekarz stomatologii Piotr Borowski z kliniki w Ostrawie.

Klinika przejęła wstępne finansowanie leczenia niepełnosprawnych pacjentów i formalności związane z rozliczaniem się z NFZ.

- Zauważyliśmy, że konieczność wyłożenia pieniędzy to dla wielu rodzin osób niepełnosprawnych spora przeszkoda. Wstępne finansowanie rozwiązało ten problem. Pacjenci nie tylko nie muszą martwić się pieniędzmi, ale także formalnościami związanymi z refundacją - wyjaśnia Piotr Borowski.

Na jednodniowe leczenie, takie jak leczenie zębów osobom niepełnosprawnym czy zabiegi usuwania zaćmy, nie trzeba zgody NFZ. Dzięki tej furtce w biurokratycznych przepisach mógł zareagować rynek i wyjść z odpowiednią ofertą. Ale to wyjątkowe sytuacje. 

Gdyby minister Radziwiłł uznał, że obowiązująca od 4 lat dyrektywa transgraniczna nie jest zagrożeniem, a szansą dla pacjentów i polskiego systemu ochrony zdrowia, to rekomendacje NIK leżą na stole.

Izba zaleca m.in. uproszczenie procedury rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów opieki zdrowotnej uzyskanej w innym niż RP kraju członkowskim UE i uproszczenie dokonywania zwrotów pieniędzy.

Rekomenduje też rezygnację z wydawania decyzji administracyjnych w sprawie zwrotu kosztów - w przypadku, gdy świadczeniobiorca przedłożył wszystkie wymagane dokumenty a uprawnienie do otrzymania zwrotu jest bezsporne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NIK   Ministerstwo Zdrowia   turystyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH