PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIK sprawdzi nocne dyżury stomatologiczne

08-03-2013, 00:03
NIK sprawdzi nocne dyżury stomatologiczne (fot. NIK)
NIK sprawdzi nocne dyżury stomatologiczne (fot. NIK)
Najwyższa Izba Kontroli zbada, jak działa w Polsce nocna i świąteczna opieka medyczna. Jak dowiedział się portal infoDENT24.pl, kontrole mogą również dotyczyć dyżurów stomatologicznych.

Tuż po ogłoszeniu ofensywy NIK, wydawało się, że dentyści mogą spać spokojnie. Choć kontrole zapowiedziano kilkanaście tygodni temu, przypomniano o nich tuż po tragedii 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy, ponieważ przyjazdu do dziecka odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy. Można było odnieść wrażenie, że kontrole obejmą wyłącznie szpitalne odziały ratunkowe. Jak się okazuje klucz jest zupełnie inny.

- Próba w tej kontroli dobierana będzie losowo - jeśli wylosowane zostaną jednostki związane z opieką stomatologiczną - zostaną skontrolowane poinformował infoDENT24.pl Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli.

Wprawdzie nocnych i świątecznych dyżurów stomatologicznych w całym kraju jest mało, prowadzący kontrakt powinni mieć się na baczności.

Kontrolerzy NIK zbadają, co Narodowy Fundusz Zdrowia zamawia w ramach kontraktów obejmujących nocną i świąteczną opiekę medyczną i jak te kontrakty są realizowane. Wyniki kontroli powinny być znane jesienią.

O przeprowadzenie przez NIK kontroli działalności opieki nocnej zwracała się do Izby Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Niezależnie od tego sama NIK dostrzegła w zeszłym roku taką potrzebę po kontroli działalności SOR-ów, której wyniki opublikowano pod koniec ubiegłego roku. Okazało się, że od 15 do 30 procent pacjentów, których transportowano do SOR-ów - pomyślanych jako oddziały mające nieść pomoc w przypadkach zagrażających życiu - trafia tam głównie dlatego, że nie mogli skorzystać z systemu pomocy nocnej. W skrajnych przypadkach nawet 80 proc. pacjentów trafia do SOR-ów zamiast  do przychodni realizujących nocną i świąteczną pomoc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   kontrole gabinetu   NIK   Wydarzenia   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH