PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIK: NFZ w stomatologii oceniał oferty bez narzędzi do ich oceny?

ws
05-02-2016, 08:11
NIK: NFZ w stomatologii oceniał oferty bez narzędzi do ich oceny? NIK o NFZ (źródło Wikipedia)
Wśród ustaleń NIK, wynikających z kontroli realizacji zadań przez NFZ w 2014 r., jest zdumiewająca konstatacja. Otóż komisje konkursowe, oceniające oferty w stomatologii, nie miały narzędzi umożliwiających prawidłową ocenę zgłoszeń konkursowych. Powstaje pytanie czy taka sytuacja czyniła wybór nieprawidłowym? O tym NIK nie informuje.

Nieprawidłowości wytknięte przez NIK, a dotyczące branży stomatologicznej (przynajmniej te zawarte w materiale informacyjnym), ujęte są w jednym zdaniu. Przedstawione zarzuty wobec NFZ rodzą niewesołe myśli co do sposobu wyłaniania zwycięzców konkursów na świadczenie usług stomatologicznych. Nie wszystkich oczywiście, a tylko tych, których dotyczą zastrzeżenia.

W raporcie znajdziemy np. takie sformułowania.
Audyt wewnętrzny wskazał na szereg ryzyk związanych m.in. z kontraktowaniem i rozliczaniem świadczeń zdrowotnych. W przypadku kontraktowania i rozliczania świadczeń w rodzaju stomatologia stwierdzono m.in.:
- brak wymaganej liczby członków komisji konkursowej w trakcie podejmowania decyzji, co mogło skutkować ich nieważnością;
- brak funkcjonalności systemu informatycznego na etapie postępowania konkursowego pozwalającej m.in. na porównywanie danych zawartych w kwestionariuszach ofertowych oraz ankietach.

O ile system informatyczny nie jest niezbędny do prawidłowej oceny ofert, trudno taką sytuację ujmować w kategorii zasadniczych zarzutów. NIK jednak to uczyniła, powstaje zatem pytanie o prawidłowość realizowanych procedur.

Inne ustalenia NIK, dotyczące stomatologii, ograniczyły się do podania danych statystycznych, o których infoDENT24,pl niejednokrotnie już informował.

Według NIK, w leczeniu stomatologicznym koszty realizacji świadczeń w 2014 r. były niższe od wykonania z 2013 r. o 2,48 proc.

Wartość zakontraktowanych na koniec kwietnia 2014 r. świadczeń w przeliczeniu na jednego ubezpieczonego była zróżnicowana w poszczególnych oddziałach NFZ, a ich łączna wartość okazała się niższa niż przewidywał to plan zakupu – zauważyła NIK.

W leczeniu stomatologicznym w latach 2012 – 2014 najniższą wartość świadczeń, przypadających na jedną osobę, odnotowywano w Mazowieckim OW: 41,5 zł (2012 r.), 39,9 zł (2013 r.) oraz 39, 1 zł (2014 r.), najwyższą zaś w Warmińsko Mazurskim OW, odpowiednio: 62,5 zł, 61,1 zł i 63,6 zł.

Dostęp do świadczeń był zróżnicowany także w poszczególnych oddziałach wojewódzkich. W Wielkopolskim OW w 21014 r. nie zakontraktowano świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej w 8 spośród 35 powiatów (w 2013 r. było to 14 powiatów). Z kolei w Małopolskim OW nie zakontraktowano m.in. świadczeń protetyki stomatologicznej na terenie 8 oraz stomatologicznej pomocy doraźnej na terenie 20, spośród 22 powiatów.

W Mazowieckim OW spośród 41 powiatów nie zakontraktowano m.in. świadczeń z zakresu:
− świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, w 6 powiatach;
− świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży, w 11 powiatach;
− świadczenia protetyki stomatologicznej, w 17 powiatach;
− świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej, w 33 powiatach,

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NIK   kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH