PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NIK: NFZ nie zna rzeczywistych kosztów świadczeń stomatologicznych

25-06-2013, 00:01
NIK: NFZ nie zna rzeczywistych kosztów świadczeń stomatologicznych (źródło: NIK)
NIK: NFZ nie zna rzeczywistych kosztów świadczeń stomatologicznych (źródło: NIK)
Brak dialogu ze świadczeniodawcami skutkuje niewiedzą Narodowego Funduszu Zdrowia o rzeczywistych kosztach świadczeń stomatologicznych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w ubiegłym roku podczas kontroli w centrali publicznego płatnika. O zakresie uwag i zaleceniach czytamy w rocznym sprawozdaniu z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia za 2012 r.

W 2012 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła dwie kontrole w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Jedna z nich dotyczyła finansowania i dostępności świadczeń stomatologicznych dla ubezpieczonych i uprawnionych. Kontrolerzy wydali pozytywną ocenę, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości.

Dotyczyły one:

- niewykorzystania informacji od wybranych świadczeniodawców o rzeczywistych kosztach świadczeń przy wycenie świadczeń stomatologicznych;

- niedysponowanie przez Fundusz danymi o rzeczywistych kosztach świadczeń stomatologicznych;

W raporcie NIK znalazły się również informacje o nieterminowym przekazaniu dyrektorom oddziałów wojewódzkich kopii trzech zarządzeń prezesa NFZ oraz opóźnieniu w dostosowaniu jednego z zarządzeń prezesa NFZ do rozporządzenia ministra zdrowia.

NIK zalecił NFZ podjęcie działań na rzecz opracowania procedury ustalania cen jednostek rozliczeniowych oraz zidentyfikowanie w oddziałach wojewódzkich metod określania zapotrzebowań na świadczenia medyczne, nadających się do upowszechnienia jako dobre praktyki.

Kontrolerzy zasugerowali również usprawnienie prac związanych z przygotowaniem zarządzeń prezesa NFZ, przekazaniem ich dyrektorom oddziałów oraz uaktualnieniem narzędzi informatycznych niezbędnych do obsługi procesu zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   świadczenia stomatologiczne   NIK   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH