PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NIK: NFZ nie poprawia dostępności do dentysty

NIK/ŁS
11-12-2014, 08:00
NIK: NFZ nie poprawia dostępności do dentysty NIK: NFZ niewiele robi w kwestii poprawy dostępności do leczenia stomatologicznego
NFZ nie doprowadził do poprawy dostępności świadczeń zdrowotnych, również z zakresu leczenia stomatologicznego – uważa Najwyższa Izba Kontroli.

W najnowszym raporcie NIK wytyka NFZ, że w niektórych oddziałach wojewódzkich NFZ w 2013 r. nie zakontraktowano wszystkich świadczeń, przewidzianych w planach, głównie z uwagi na braki wymaganego personelu medycznego. W woj. zachodniopomorskim, w rejonie Koszalina, nie zapewniono dostępu do doraźnej pomocy stomatologicznej. Przyczyną niezapewnienia dostępności wymienionego świadczenia był brak oferentów zainteresowanych udzielaniem świadczeń w ramach umowy z Funduszem.

NIK zwraca uwagę na fakt, że w 2013 r., w stosunku do 2012 r., zmniejszyła się dostępność do świadczeń zdrowotnych w zakresie: ortodoncji dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, protetyki stomatologicznej, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a także stomatologicznej pomocy doraźnej.

W woj. warmińsko-mazurskim w niektórych powiatach i gminach województwa brak było dostępu do świadczeń w leczeniu stomatologicznym dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w całym woj. - dla chorych na AIDS.

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że w ciągu najbliższych kilku lat zmniejszanie kolejek do lekarzy może być utrudnione z uwagi na wzrost kosztów leczenia osób starszych, tj. powyżej 65 roku życia. O ile ich udział w kosztach świadczeń ogółem w latach 2009-2013 wzrósł o blisko 3 proc., to w latach 2014-2018 wzrost ten, według szacunków Funduszu, może przekroczyć 5 proc.

Więcej: nik.gov.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH