PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niepożądane skutki wybielania zębów - raport CED

kan
29-06-2016, 08:05
Niepożądane skutki wybielania zębów - raport CED Jakie dolegliwości mają pacjenci po wybielaniu zębów? (fot. pixabay)
Council of European Dentists (CED) opublikowała trzeci już raport na temat niepożądanych skutków wybielania zębów.

Raport powstał na podstawie zdarzeń zgłaszanych przez dentystów w okresie między 1 listopada 2014 r. a 31 października 2015 r. Tym razem ankiety pochodziły z trzech krajów: Irlandii, Grecji i Wielkiej Brytanii. Poprzednie dwa raporty, o których infoDENT24.pl także informował, powstały na podstawie zgłoszeń z Norwegii, Irlandii, Grecji, Litwy, Estonii, Portugalii i Bułgarii oraz Litwy, Francji, Niemiec, Malty, Słowacji i Islandii.

Z analizy 43 przypadków wynika, że najczęściej występujące niepożądane skutki wybielania zębów to nadwrażliwość (39 pacjentów), zapalenie miękkich tkanek (9) oraz ból (8). U jedenastu pacjentów dolegliwości wystąpiły już po pierwszym zabiegu w gabinecie dentysty, natomiast u 32 po samodzielnym stosowaniu preparatu wybielającego. Nieprzyjemne efekty wybielania najczęściej utrzymywały się przez 1-5 dni (35 przypadków), dłużej, bo przez 6-10 dni - w 8 przypadkach i tylko u jednego pacjenta trwały ponad 10 dni.

W 28 przypadkach stężenie nadtlenku wodoru wynosiło od 3,7 do 6,0 proc. (od 11,0 do 16,62 proc. nadtlenku karbamidu). Prawie trzykrotnie rzadziej niepożądane skutki pojawiały się po zastosowaniu preparatów, w których stężenie nadtlenku wodoru wahało się od 0,1 do 3,6 proc. (od 0,3 do 10 proc. nadtlenku karbamidu). W czterech przypadkach raportowano inny sposób stosowania preparatów, jednokrotnie kombinację obu najbardziej powszechnych preparatów oraz każdorazowo u jednego pacjenta użyto: 15 proc. nadtlenek wodoru, 25-35 proc. nadtlenek wodoru i 30 proc. nadtlenek wodoru.

W 38 przypadkach czynnikiem wybielającym był żel. Pojedyncze przypadki (w sumie pięć) niepożądanych efektów ubocznych związane były ze stosowaniem lasera i lamp wybielających.
Ankietowani dentyści najczęściej przyznawali, że zabiegi wybielania przeprowadzają rzadko, siedemnastu - do 10 razy, a trzynastu 11-20 razy w ciągu roku. Sześciu z nich stosowało wybielanie maksymalnie 30 razy w roku, pięciu lekarzy dentystów od 31 do 40 razy. Tylko jeden specjalista wykonywał od 41 do 50 zabiegów rocznie i jeden ponad 50 zabiegów w roku.
W 37 przypadkach nie było konieczności realizowania procedur interwencyjnych, w sześciu takie działania podejmowano.

CED podsumowała całość zebranego materiału. Regulacje stosowania preparatów do wybielania zębów nie zawsze są przestrzegane, szczególnie niepokojące jest korzystanie z preparatów zawierających nadtlenek wodoru w stężeniu ponad 6 proc. Jednak we wszystkich przypadkach zabiegi wybielania zębów były bezpieczne. Najpowszechniej występujące niepożądane efekty, czyli nadwrażliwość i podrażnienie dziąseł były przejściowe. Wyniki ankiety potwierdzają dotychczasowe doniesienia z literatury naukowej.

Więcej: cedentists.eu

Czytaj także:
CED raportuje o niepożądanych zdarzeniach podczas wybielania zębów
UE: dentyści raportują o niepożądanych efektach wybielania zębów

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wybielanie zębów   CED  

POLECAMY W SERWISACH