PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niepewne liczby dentystów w statystykach Ministerstwa Zdrowia

ms
02-09-2015, 08:02
Niepewne  liczby dentystów w statystykach Ministerstwa Zdrowia MZ o liczbie dentystów (foto: sxc.hu)
Z najnowszego biuletynu statystycznego Ministerstwa Zdrowia, sygnowanego przez CSIOZ, wynika, że w ciągu 10 ostatnich lat liczba lekarzy dentystów (uwaga jednak - pracujących w placówkach ochrony zdrowia), w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, wzrosła o niecałe 10 proc. ( z 3,1 do 3,4). W tym samym czasie dynamika wśród lekarzy, pracujących w takich placówkach, przekroczyła o 12 proc. (z 19,9 do 22,3).

To trzykrotnie mniej niż wynosi liczba lekarzy dentystów, przypadających na 10 tys. mieszkańców, uprawnionych do wykonywania zawodu.

Kluczem do interpretacji tych danych jest sformułowanie „pracujący w placówkach ochrony zdrowia”. To nie wszyscy praktykujący dentyści.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podaje, że lekarzy dentystów, uprawnionych do wykonywania zawodu (nie oznacza, że wykonujących ten zawód), w końcu 2014 r. na 10 tys. ludności było 10,4 (10,3 w 2013 r.).  Wskaźnik ten najwyższy był w wojew. mazowieckim 13,4, najniższy w kujawsko – pomorskim 6,6.

Trudno interpretować te dane, skoro na wykresie, przestawiającym liczbę dentystów uprawnionych do wykonywania zawodu, według CSIOZ przoduje pomorskie ze wskaźnikiem ...10,2, inne województwa są poniżej tego poziomu, najniżej opolskie (5,7).

Przypomnijmy, że największa liczba lekarzy dentystów, przypadająca na 10 tys. mieszkańców, zarejestrowana jest na Kubie - pięciokrotnie więcej niż w Polsce. W czołówce pod tym względem znajdują się także: Liban; Grecja; Kanada; Brazylia. Poniżej Polski znajduje się wiele państw, ale nie ma tam żadnej nazwy kraju unijnego. Dwa razy więcej lekarzy dentystów niż w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada m.in. na Łowie i Litwie, Czechach, trzykrotnie więcej w Bułgarii.

Mało specjalistów
Na koniec 2014 r. wśród lekarzy dentystów, zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia, było 7045 specjalistów (1,8 na 10 tys. ludności). Najwięcej zarejestrowano specjalistów z zakresu stomatologii ogólnej 3699. Drugie miejsce pod tym względem zajmowali chirurdzy z zakresu stomatologii 757, a trzecie ortodoncji 556.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
liczba dentystów   CSIOZ   statystyka  

POLECAMY W SERWISACH