• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niechciane zapobieganie chorobie próchnicowej w Gdańsku

ms
16-12-2014, 08:02
Niechciane zapobieganie chorobie próchnicowej w Gdańsku Program profilaktyczny w Gdańsku (foto: sxc.hu)
Gdańskie maluchy, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia liczyć mogą na darmowe usługi stomatologiczne, obejmujące kontrole i lakowanie zębów. Program ruszył we wrześniu 2014 r., w październiku chętnych praktycznie nie było, w grudniu - też ich nie ma.

W październiku 2014 r. pisaliśmy, że chętnych na skorzystanie z dobrodziejstw programu „Zapobieganie chorobie próchnicowej na lata 2014-2016" praktycznie nie ma i to pomimo, że w rejonach dyżurujących przychodni widać plakaty propagujące profilaktyczne wizyty, a pediatrzy namawiają rodziców małych dzieci na skorzystanie z darmowego lakowania.

Od tego czasy sytuacja nie zmieniła się wiele. Projekt jest głównie propagowany poprzez informację przekazaną do poradni pediatrycznych dla dzieci zdrowych realizujących wizyty patronażowe, stronę internetową Miasta Gdańska, żłobki, klubiki dziecięce.
Liczba dzieci w wieku 1-3 lat ogółem w mieście Gdańsku wynosi 13 981. Liczba najmłodszych w wieku 1-3 lata objętych opieką żłobkową - 832.

Program profilaktyczny „Zapobieganie chorobie próchnicowej na lata 2014-2016" kosztuje rocznie ok. 30 tys. zł i w całości finansowany jest ze środków Gdańska.
W projekcie uczestniczą: Gdańskie Centrum Zdrowia w Nowym Porcie, przychodnia w Brzeźnie oraz NZOZ Przychodnia Morena. Warunkiem skorzystania z pomocy stomatologicznej jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie wizyty.

Światowa Organizacja Zdrowia, a także Światowa Federacja Dentystyczna, Światowa Federacja Wydziałów Dentystycznych Uniwersytetów Medycznych, Międzynarodowe Towarzystwo d/s Badań Stomatologicznych, założyły, że w 2000 roku 50 proc. 6-letnich dzieci miało być wolnych od próchnicy, a w 2020 r. odsetek ten w krajach europejskich powinien wynosić 80 proc. Wyniki badań na terenie województwa pomorskiego nie pozwalają nawet marzyć o zbliżeniu się w 2020 r. do celów zdrowia promowanych na 2000 r., a więc 14 lat temu. 

Cel główny programu „Zapobieganie chorobie próchnicowej na lata 2014-2016": 

- ograniczenie o 25 proc. rozwoju choroby próchnicowej w populacji gdańskiej poprzez działania profilaktyczne skierowane do dzieci w wieku 1-3 lat.

Cele szczegółowe:
- podniesienie świadomości zdrowotnej rodziców/opiekunów dzieci w wieku 1-3 lat uczestniczących w programie;
- kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz rozwijanie prawidłowych nawyków higienicznych i żywieniowych wśród dzieci w wieku 1-3 lat;
- ograniczenie lęku przed wizytami stomatologicznymi poprzez odpowiednią adaptację dzieci w wieku 1-3 lat;
- ograniczenie podatności szkliwa zębów na procesy próchnicowe poprzez profilaktykę fluorkową.

Oczekiwane efekty:
- zmniejszenie częstości i intensywności choroby próchnicowej w populacji gdańskiej o 25 proc. w 10-letniej perspektywie;
- nabycie przez rodziców (opiekunów) wiedzy w zakresie prawidłowych zachowań prozdrowotnych dotyczących zdrowia jamy ustnej ich dzieci;
- zmniejszenie wydatków na ochronę zdrowia związanych z leczeniem stomatologicznym.

Mierniki efektywności odpowiadające celom programu:
- przyrost częstości wizyt kontrolnych i profilaktycznych w populacji dzieci 1-3 lat, z jednej do dwóch.

Ze względu na ograniczone środki finansowe przeznaczone na realizację programu, jego beneficjentami może być tylko część populacji dzieci w wieku 1-3 lat zamieszkałych na terenie Gdańska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH