PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niebieskie usta PTSS w profilaktyce nowotworów jamy ustnej

ms
14-11-2016, 08:17
Niebieskie usta PTSS w profilaktyce nowotworów jamy ustnej „Projekt Niebieskie Usta – Profilaktyka Nowotworów Jamy Ustnej”
Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii 19 listopada (sobota) przeprowadzi ogólnopolską akcję profilaktyczną pod nazwą „Projekt Niebieskie Usta – Profilaktyka Nowotworów Jamy Ustnej”. Listopad nie jest czasem przypadkowym, to miesiąc walki z nowotworami jamy ustnej. A niebieskie usta? To międzynarodowy symbol walki z tą chorobą.

W galeriach handlowych w dziewięciu miastach wolontariusze będą uczyć prawidłowej kontroli zmian i właściwej higieny jamy ustnej. O szczegółach całego przedsięwzięcia z Gabrielą Szul, pomysłodawczynią i koordynatorem wydarzenia rozmawia Marek Nahajowski.

Skąd pomysł na organizację takiej akcji? Czy w latach ubiegłych PTSS organizował podobne wydarzenia w skali ogólnopolskiej?
To pierwszy raz, kiedy akcja "Projekt Niebieskie Usta- Profilaktyka Nowotworów Jamy Ustnej" obejmuje całą Polskę". Sam pomysł natomiast zrodził się kilka lat temu. Przedsięwzięć poświęconym tego typu zagadnieniom było dotychczas niewiele, a jest to problem bardzo istotny. Często organizowaliśmy akcje profilaktyczne we współpracy z Fundacją „Z uśmiechem przez życie”, jednak zawsze były to wydarzenia lokalne, nie obejmujące zasięgiem całego kraju.

Dlaczego temat nowotworów jamy ustnej jest tak ważny?
Większość ludzi na świecie nie jest świadomych istnienia tego problemu i często bagatelizują pierwsze objawy. Wczesna diagnostyka pozwala na uratowanie życia wielu osobom, a nie każdy wie, że podstawowe badania można przeprowadzić codziennie podczas podstawowych zabiegów higieny jamy ustnej. Nowotwory jamy ustnej mają olbrzymi wpływ na samopoczucie psychiczne pacjentów, ponieważ w późniejszych stadiach mogą prowadzić do trwałego oszpecenia, co często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Akcja będzie ogólnopolska, wolontariusze pojawią się we: Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Krakowie. Przygotowanie takiego przedsięwzięcia to wielkie wyzwanie.
Pomysł na akcje ogólnopolskie rodził się od dłuższego czasu, jednak udało się go wdrożyć w życie dopiero w zeszłym roku. Od razu osiągnęliśmy sukces, ponieważ akcja z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej zyskała uznanie nie tylko wśród mieszkańców naszego kraju, ale zwróciła uwagę także społeczności międzynarodowej, co pozwoliło nam wygrać dwie spośród czterech nagród w konkursie organizowanym przez IADS i FDI.

Chcielibyśmy, aby nasze akcje docierały do jak największej liczby osób, a jesteśmy w stanie to osiągnąć jedynie poprzez zacieśnianie współpracy pomiędzy lokalnymi oddziałami PTSS. Jednocząc się w obliczu problemu, możemy dużo więcej, niż działając w pojedynkę. Przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia oczywiście wymaga wielkiego zaangażowania wolontariuszy, ale także wsparcia sponsorów, którzy nadają profesjonalizmu naszym działaniom. Pomoc podczas akcji „Niebieskie Usta” otrzymaliśmy od firm Solomedica, Colgate i Curaprox Polska.

Na czym będzie polegała akcja? Na co mogą liczyć uczestnicy?
Studenci stomatologii przedstawią każdemu uczestnikowi sposób wykonania samokontroli błony śluzowej jamy ustnej podczas codziennych czynności higienicznych.

SŁOWA KLUCZOWE
PTSS   Gabriela Szul   rak jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH