PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie ma programu edukacji i profilaktyki stomatologicznej!

ms
16-03-2016, 08:04
Nie ma programu edukacji i profilaktyki stomatologicznej! Niewesołe myśli na temat profilaktyki stomatologicznej (foto: pixabay)
Należy stworzyć skuteczny program edukacji i profilaktyki stomatologicznej, a także właściwą i efektywną opiekę w ramach ubezpieczenia społecznego. To powinno być jednym z priorytetów zdrowotnych państwa – apeluje OIL w Szczecinie.

Apel Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie sugeruje, że spójnego programu zdrowotnego nie ma, a jak nie ma, to i efekty podejmowanej walki z próchnicą będą wątpliwe.

- Stan taki jest wynikiem braku polityki zdrowotnej w tym sektorze zdrowia. Niestety Ministerstwo Zdrowia od lat nie realizuje podjętych zobowiązań – wynika z dokumentu sygnowanego przez OIL w Szczecinie.

Ta nieoptymistyczna teza zabrzmi zapewne podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 17 marca 2016 r. o godz. 11.30 w siedzibie OIL w Szczecinie ul. M. Skłodowskiej-Curie 11 (OIL jest organizatorem spotkania z dziennikarzami).

W konferencji, która została zorganizowana w związku ze Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), wziąć mają udział m.in.: dr n. med. Magda Wiśniewska — prezes ORL w Szczecinie; dr n. med. Maciej Górski, wiceprzewodniczący Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie; dr n. med. Łukasz Tyszler, członek Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Lekarze dentyści przypominają m.in., że:
- blisko 100 proc. 40-latków i ponad 90 proc. 7-latków ma próchnicę zębów;
- 40 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma zębów;
- co czwarta osoba nie była u dentysty od 5 lat;
- umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w Polsce jest dwukrotnie większa niż średnio w Unii Europejskiej;
- w 2016 r. NFZ przeznaczył na każdego Polaka 46,55 zł rocznie i to na leczenie: zachowawcze, chirurgiczne, protetyczne, ortodontyczne i na świadczenia dla osób niepełnosprawnych;
- 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych to nowotwory jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH