PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

"Nie" dla wzrostu liczby studentów stomatologii

ms
12-06-2015, 09:03
 Prezes NRL Maciej Hamankiewicz (foto: PTWP)
Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Stomatologicznej w Serocku (13 czerwca) dyskutowano m.in. nad kontrowersyjną kwestią zwiększania limitów przyjęć przez uniwersytety medyczne na kierunku lekarsko - dentystycznym. KS NRL jest przeciwna wzrostowi liczby przyjęć

Po zapoznaniu się z analizą sytuacji, dokonaną  przez KS - Prezydium NRL ma przedstawić opinię w sprawie propozycji ministra zdrowia, zakładającej kolejne zwiększenie limitów przyjęć na kierunku lekarsko dentystyczny w roku akademickim 2015/2016. 

Stanowisko KS NRL prezentujemy w materiale: 

Czerwona karta dla decyzji ministra zdrowia o zwiększeniu limitów przyjęć na stomatologię 

 

 

Przypomnijmy co dla infoDENT24.pl w tej kwestii mówił prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Ci, którzy uważają, że najlepszym sposobem ograniczenia liczby studentów stomatologii jest zmniejszenie limitów przyjęć na wydziały lekarsko-dentystyczne - obserwują, że limit ten co roku wzrasta.

Szukanie rozwiązania w zmniejszeniu limitów ma genezę w twierdzeniu, iż lekarzy dentystów jest zbyt dużo. Prezydium jasno wskazuje, że ustalania limitów minister zdrowia nie opiera na analizie możliwości dydaktycznych uczelni i zapotrzebowania na absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego. To, że ocena zapotrzebowania na absolwentów stomatologii powinna być oceniona kompleksowo przez Ministerstwo Zdrowia potwierdził raport Najwyższej Izby Kontroli.

Dodam tylko, że nie możemy zapominać, iż jesteśmy w Unii Europejskiej i dziś absolwenci mogą bez przeszkód podjąć pracę w każdym z krajów członkowskich, choć też z innych państw Unii mogą przyjechać do nas, np. ze Słowacji, Łotwy. Nasz rząd powinien stworzyć takie warunki rozwoju zawodowego dla wysoko wykwalifikowanych obywateli, którymi są lekarze i lekarze dentyści, aby absolwenci studiów dentystycznych, nie musieli opuszczać Polski. Ja wolałbym, aby zostali i znaleźli godne warunki pracy w Polsce. I nasz rząd też powinien mieć taką wolę.

POLECAMY W SERWISACH