PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie będzie stomatologii w Bydgoszczy

en
08-01-2018, 10:10
Nie będzie stomatologii w Bydgoszczy Gmach dawnej dyrekcji kolei przekazany uczelni przez władze Bydgoszczy z przeznaczeniem na wydział stomatologii (źródło: Google Maps)
Wbrew pierwotnym planom nie będzie kierunku lekarsko-dentystycznego w Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Jak informuje Gazeta Wyborcza władze UMK zrezygnowały z podarowanego im w 2013 r. przez Bydgoszcz budynku przy ul. Dworcowej, gdzie miał  funkcjonować kierunek lekarsko-dentystyczny. O działaniach prowadzących do urzeczywistnienia tych planów infoDENT24.pl informował wielokrotnie.

Niestety, budynek nie nadawał się do tego celu, gdyż  trzeba by wymienić w nim wszystkie stropy, aby mogły w nim stanąć ciężkie urządzenia stomatologiczne. Remont i modernizacja zabytkowego budynku pochłonęłyby do 40 mln złotych i na przeprowadzenie takich prac należałoby uzyskać unijne dofinansowanie.  Co okazało się trudne wobec braku na to zgody przychodni - Centrum Medycznemu „Nad Brdą” -  któremu władze miasta sprzedały część budynku przy ul. Dworcowej.

Zaczęto więc planować otworzenie wydziału stomatologicznego w innej lokalizacji, czyli w rozbudowywanym Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela. UMK ma w planie postawić na terenie placówki duży ośmiopiętrowy budynek. Dwa piętra byłyby w nim zarezerwowane dla stomatologii.

W grudniu 2017 r. senat UMK przyjął uchwałę o zwrocie Bydgoszczy budynku przy ul. Dworcowej. W rozmowie z gazetą dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK powiedziała, że zasadniczym powodem tej decyzji był brak możliwości wykorzystania przedmiotu darowizny na cel określony w umowie pomiędzy uczelnią a miastem, czyli uruchomienia kierunku lekarsko-dentystycznego w CM UMK. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zwrotem nieruchomości były wysokie koszty jej utrzymania oraz modernizacji. Co więcej, w kwietniu 2017 r. minister zdrowia wydał negatywną opinię w sprawie utworzenia w Bydgoszczy studiów z powodu zmniejszenia limitu przyjęć na ten kierunek. W związku z przyjętą przez Ministerstwo Zdrowia strategią CM UMK nie planuje w najbliższym czasie podjęcia starań o uruchomienie takich studiów.

Więcej: wyborcza.pl

Czytaj także: Collegium Medicum UMK: stomatologia w Toruniu
W Bydgoszczy będą nauczać chirurgii szczękowej i stomatologii

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH