PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niby dentysta wypłaca niby odszkodowania

ms
28-05-2014, 14:21
Niby dentysta wypłaca niby odszkodowania Niby dentysta wypłaca niby odszkodowania (foto: freedigitalphotos)
W lutym 2013 r. uprawomocnił się wyrok sądowy, w wyniku którego podszywający się za dentystę Salvatore D skazany został na dwa lata więzienia, w zawieszeniu na pięć lat. Skazany miał naprawić zło wyrządzone pacjentom przychodni "Italian Dent" (miejsce jego pracy), którzy podliczyli, że w wyniku nieudanego leczenia i konieczności naprawy źle wykonanych usług stracili ponad 260 tys. zł. Teraz osoby poszkodowane mówią, że skazany z obowiązku wypłacenia zasądzonych im pieniędzy praktycznie się nie wywiązuje.

Włoch Salvatore D, wraz ze współwinną Ewą P. (także skazaną) po wyroku sądowym wyjechali do Włoch. Stamtąd ślą wybranym pacjentom, których roszczenia zostały przez sąd uznane, symboliczne kwoty po 150 - 200 zł miesięcznie. Przy należnościach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, spłata ciągnęłaby się 20 - 30 lat. Na takie rozwiązanie nie chcą przystać poszkodowani i domagają się, aby skazani trafili do więzienia. W opinii byłych pacjentów przychodni "Italian Dent" być może wówczas Salvatore D i Ewa P. byliby przymuszeni do pracy, a uzyskane w ten sposób pieniądze płynęłyby na konta poszkodowanych.

Sędziowie nie zgadzają się jednak z taką argumentacją i twierdzą, że skazani są w trudnej sytuacji finansowej i choć nie naprawili szkody, nie można ich zachowania zakwalifikować jako uchylanie się od obowiązku spłaty. Tak sąd interpretuje fakt przelewania na konta poszkodowanym niewielkich kwot. Kilkanaście osób czekających na pieniądze twierdzi, że są zdeterminowane i od zdecydowanego egzekwowania należności nie odstąpią.

infoDENT24.pl pisał o całym zdarzeniu w lutym 2013 r.
O usługach świadczonych w gabinecie pacjenci mogli dowiedzieć się z ogłoszeń w prasie i internecie. Oferowano m.in. wykonanie protez z akrylu i uszlachetnionych włoskich materiałów o "dożywotniej" gwarancji. W gabinecie obiecywano też np. "100-procentowe leczenie paradontozy".
Koszt usług stomatologicznych był przy tym dość wysoki - np. za wykonanie protez pacjenci płacili wówczas od 19 do 30 tys. zł.

Nieprawidłowe stosowanie materiałów protetycznych powodowało, że wykonane protezy rozpadały się po kilku miesiącach, a inne zabiegi stomatologiczne nie były skuteczne i mogły nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Z opinii biegłych wynikało, że w gabinecie do wykonania protez stosowano najtańsze na rynku materiały.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
roszczenia pacjentów   wyrok   Italian Dent  

POLECAMY W SERWISACH