PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ wstrzymał kwestionowanie wsteczne procedur chirurgicznych

24-01-2013, 23:44
NFZ wstrzymał kwestionowanie wsteczne procedur chirurgicznych (fot. sxc.hu)
NFZ wstrzymał kwestionowanie wsteczne procedur chirurgicznych (fot. sxc.hu)
Podlaski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że wstrzymane zostało kwestionowanie wsteczne procedury o kodzie ICD.9: 23. 1810, tj. chirurgiczne zaopatrzenie małej rany obejmujące do trzech zębodołów łącznie ze szwem w połączeniu z procedurami: 23.1704 usunięcie zęba poprzez dłutowanie zewnątrzzębodołowe z wytworzeniem płata śluzówkowo-okostnowego, 23.1705 operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego oraz 23.1807 wyłuszczenie torbieli zębopochodnej.

Wstrzymanie kontrowersyjnego kwestionowania wstecznego procedur chirurgicznych z katalogu chirurgiczno - periodontologicznego to sukces członków Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku. W grudniu 2012 r. wystosowali oni apel do NFZ, przekonując, że działania POW NFZ ignorują obowiązujące przepisy, zwłaszcza rozporządzenie ministra zdrowia z 31 sierpnia 2009 roku w sprawie gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty.

Jak przekonywali dentyści z Podlasia, problemem było rozliczanie, razem z wymienionymi świadczeniami, procedury szycia małej rany do trzech zębodołów. Jest to odrębna pozycja w katalogu, tak jak jest odrębną procedurą znieczulenie do zabiegu, które też jest dodawane przez lekarzy do sprawozdania.

- Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podjął decyzję zgodnie z wytycznymi centrali NFZ. Stosowne informacje dla świadczeniodawców pojawią się wkrótce na Portalu SZOI poinformował Jacek Roleder, dyrektor POW NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   ICD-9   Zmiany systemowe   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH