PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ w Szczecinie ma pomysł na walkę z próchnicą wśród dzieci

ms
11-01-2018, 08:00
NFZ w Szczecinie ma pomysł na walkę z próchnicą wśród dzieci Plakaty ZOW NFZ promujące najważniejsze zasady higieny jamy ustnej
Eksperci mówią jednym głosem: bez rzetelnej profilaktyki nie ma co marzyć o społeczeństwie bez próchnicy. Opinię tę wziął do serca NFZ w Szczecinie.

Skoro bez profilaktyki i to profilaktyki z prawdziwego zdarzenia nie ma co marzyć o skutecznej walce z epidemią próchnicy wśród dzieci, to należy w końcu na nią postawić. Jak jednak zbyt krótką kołdrę finansowych możliwości przeciągnąć na stronę profilaktyki, skoro jednocześnie boleśniej obnażone zostałyby niespełnione potrzeby w zakresie leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży. Zachodniopomorski Oddział NFZ próbuje zmierzyć się z tą swoistą kwadraturą koła.

Budujące, że w tym przypadku nie kończy się jedynie na deklaracjach i wskazaniach co należałoby zrobić, aby było dobrze.

Redakcja infoDENT24.pl po publikacji materiału Niewiarygodne! Większe pieniądze na stomatologię otrzymała z OW NFZ w Szczecinie informację, w której Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy ZOW Funduszu wyjaśnia szczegóły zaplanowanej na ten rok przez Zachodniopomorski Oddział NFZ oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie akcji promowania wśród kobiet w ciąży i dzieci wiedzy o przyczynach próchnicy i sposobach jej zapobiegania. Biuro Prasowe ZOW przygotowało plakaty, ulotki i poradniki zawierające zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

- Chcemy trafić z tymi publikacjami do szkół rodzenia, żłobków i przedszkoli, a także do szkół podstawowych. Mamy nadzieję, że w akcję informowania i promowania zaangażują się rodzice, opiekunowie  małych dzieci oraz nauczyciele – do nich wszystkich kierujemy poradnik stomatologiczny. Bardzo liczymy również na pielęgniarki w miejscu nauczania i wychowania, ponieważ to one zajmują się na co dzień promowaniem zdrowia – relacjonuje Małgorzata Koszur.

Rzecznik dodała jednocześnie, że z uwagi na fakt, iż ukazało się nowe rozporządzanie ministra zdrowia, poszerzające zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych dla dzieci, jest nadzieja, że pieniędzy na  stomatologię dziecięcą będzie w tym roku więcej, niż w roku ubiegłym – wszak ZOW NFZ od lat płaci za „dziecięce” nadwykonania.

- Wszyscy czekamy również na ostateczny kształt przepisów związanych z funkcjonowaniem dentobusów. W tym sensie możemy mówić o większych pieniądzach na stomatologię, jednak nie ma to bezpośredniego związku z planem finansowym ZOW NFZ  na 2018 rok. Jest on co prawda o 32 mln zł większy niż ostatnio zmieniony na rok 2017, jednak nigdzie nie ma zapisu, że akurat stomatologia na tym skorzysta – wyjaśnia Małgorzata Koszur.

- Może ostatecznie uda się uzyskać w tym roku jedno i drugie: więcej pieniędzy i więcej zdrowych zębów, czego sobie, dzieciom i infoDENTowi życzymy – dodaje przedstawicielka ZOW NFZ.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH