PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ w Opolu dba o zęby pierwszoklasistów

ms
01-02-2017, 09:21
NFZ w Opolu dba o zęby pierwszoklasistów Profilaktyka jamy ustnej pierwszoklasistów (foto: pixabay)
Wszelkie akcje służące poprawie stanu zdrowia jamy ustnej dzieci sygnowane są z reguły przez władze samorządowe. W woj. opolskim NFZ jest na pierwszej linii frontu walki z próchnicą.

Rada oraz Dyrekcja Opolskiego OW NFZ, wzorem lat ubiegłych, kontynuuje w roku szkolnym 2016/2017 „Akcję Profilaktyki Stomatologicznej”. Projekt objęty jest patronatem wojewody opolskiego oraz marszałka województwa opolskiego.

„Akcja profilaktyki stomatologicznej” jest prowadzona w dwóch częściach.

Część pierwsza, odbywająca się na terenie szkoły: w trakcie wizyty stomatologa w szkole zostają przekazane dzieciom podstawowe informacje na temat zębów, higieny jamy ustnej oraz wpływu diety na stan jamy ustnej.

Część druga odbywa się w gabinecie stomatologicznym - uczestniczą w niej dzieci (wraz z nauczycielem lub opiekunem). Warunkiem koniecznym jest wyrażenie przez rodziców zgody na badanie jamy ustnej. W tej części następuje prezentacja unitu, autoklawu, aparatu RTG. W ramach wizyty przeprowadzane są bezpłatnie profilaktyczne badania stomatologiczne. Lekarz dentysta dokonuje oceny stanu uzębienia dziecka, a wynik tej oceny, z dalszymi zaleceniami, zostaje przekazany wychowawcy.

Badania te wykonywane są przez lekarzy stomatologów w ramach zawartego kontraktu z Opolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

Przedsięwzięcie to jest realizowane we współudziale z Opolskim Kuratorium Oświaty oraz przedstawicielami samorządu terytorialnego. W ubiegłym roku przebadano 9 673 dzieci klas pierwszych (76,47 proc. ogółu). Koszt leczenia dzieci objętych akcją wyniósł 117 tys. zł.

Pomysłodawcy akcji dostrzegli konieczność podjęcia cyklicznych działań obejmujących kolejne roczniki klas pierwszych szkół podstawowych.

„Akcja Profilaktyki Stomatologicznej” została ponowiona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH