PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ stawia na profilaktykę zdrowia jamy ustnej u dzieci

ms
15-11-2016, 08:43
NFZ stawia na profilaktykę zdrowia jamy ustnej u dzieci NFZ bada uzębienie dzieci (foto: pixabay)
W kasie publicznego płatnika pieniędzy w na leczenie stomatologiczne dzieci nie ma, zatem NFZ stawia na profilaktykę, dając po ok. 10 zł na jedno badanie. W Opolskiem dentyści przebadają 3,5 tys. dzieci. Mało.

Na terenie woj. opolskiego w II Akcji Profilaktyki Stomatologicznej weźmie udział 270 szkół podstawowych i 101 gabinetów stomatologicznych. Jeśli tak, to na średnio z jednej szkoły w akcji weźmie …trzynastu uczniów, to mniej niż połowa jednej klasy.

Podczas pierwszej edycji programu przebadanych zostało ponad 9,5 tys. dzieci, koszt leczenia objętych programem wyniósł ponad 110 tys. zł. Statystycznie rzec ujmując, to nieco ponad 10 zł na jedno dziecko. Dużo, to czy mało?

- W województwie opolskim ponad 20 gabinetów znajduje się w szkołach. Dostęp do stomatologa nie jest utrudniony. Należy teraz uświadamiać rodziców co do konieczności profilaktycznego leczenia dzieci. Po otrzymaniu karty opisującej stan uzębienia, rodzice powinni kontynuować leczenie – informuje w rozmowie z Radiem Opole Edward Gondecki, przewodniczący rady opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ramach przedsięwzięcia, oprócz wizyty u stomatologa, w szkołach będą odbywać się spotkania, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. dlaczego zęby chorują i jak o nie dbać.
- Każdy rodzic, który zdeklaruje chęć przebadania swojego dziecka, otrzyma szczegółową kartę informacyjną o stanie uzębienia - informuje Edward Gondecki.

Więcej: radio.opole.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH