PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ rozpatrzy zmiany w kryteriach oceny ofert?

05-04-2013, 00:01
NFZ rozpatrzy zmiany w kontraktowaniu świadczeń stomatologicznych? (fot. sxc.hu)
NFZ rozpatrzy zmiany w kontraktowaniu świadczeń stomatologicznych? (fot. sxc.hu)
Do rąk Agnieszki Pachciarz, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, trafiło pismo podpisane przez członków Komisji Stomatologicznej w sprawie konieczności zmian w kryteriach oceny ofert podczas konkursów na świadczenia stomatologiczne. Autorzy dokumentu zwrócili uwagę szefowej NFZ, że nienaturalnym jest, iż za fakt zatrudnienia pomocy dentystycznej oferent uzyskuje 13,33 pkt, zaś za 20-30 letni staż pracy i specjalizację inna niż zachowawcza i pedodontyczna - zero. Treść rozmów na linii dentyści-NFZ podajemy dzięki uprzejmości portalu autonomia-dent.pl.

Autorzy pisma uważają, że zarządzenie prezesa NFZ ws. kryteriów oceny ofert winno mieć na względzie zasadniczy cel konkursu ofert (wybór ofert posiadających najkorzystniejszą bilans ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia - art 142 ust.5), zaś zdefiniowanie przedmiotu zamówienia winno gwarantować racjonalne i najbardziej efektywne wykorzystanie wydatkowanych środków pochodzących ze składek ubezpieczonych.

Kryteria oceny ofert powinny natomiast zapewniać określoną w przepisie art 138 ustawy zasadę uczciwej konkurencji i równości oferentów - pisze na portalu autonomia-dent.pl, lek.dent. Andrzej Cisło.

Apel odnosi się w dużej mierze do kontraktów ogólnostomatologicznych oraz leczenia dzieci i młodzieży. Stanowią one bowiem blisko 80 proc. wszystkich umów zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartości umów.

Czytaj także: Konsultanci krajowi wspomogą dentystów w trakcie konkursów?

W opinii sygnatariuszy, zdefiniowane  Zarządzeniem nr 70/2011 kryteria oceny uniemożliwiają prawidłowe wyważenie wszystkich istotnych atutów ofert. Związane jest to z:

Podniesieniem wagi skalującej w kryterium jakości z 25 do 40. Dotychczas w kontraktach ogólnych NFZ premiowało jedynie pełną specjalizację ze stomatologii zachowawczej lub pedodoncji. Tymczasem wziąwszy pod uwagę zadania stojące przed stomatologiem "pierwszego kontaktu" celowe byłoby premiowanie doświadczenia klinicznego i ukończonego szkolenia specjalizacyjnego na każdym poziomie (tzn. premiowanie specjalizacji I i II stopnia w każdej specjalności stomatologicznej).
Podniesieniem wagi skalującej w kryterium harmonogramu czasu pracy trzykrotnie - z 5 do 15. Zabieg ten spowodował zdecydowane przewartościowanie tego parametru w stosunku do zadań stojących przed wykonującymi kontrakt ogólny

- Dotychczasowa punktacja stwarza wrażenie promocji dostępności nie do leczenia planowego a raczej do pomocy doraźnej. Tymczasem w świetle wszelkich badań epidemiologicznych obrazujących stan uzębienia Polaków, istnieje pilna potrzeba postawienia na planowe leczenie. Zasadniczego znaczenia nabiera w tym momencie umiejętność właściwego zaplanowania leczenia pacjenta i to leczenia z zakresu wielu dziedzin stomatologii. Nie sposób tego dokonać bez uwzględnienia różnorakich czynników w tym motywacji pacjenta i ekonomiki leczenia. Wszystko to zaś wymaga doświadczenia , którego promocja winna znaleźć odzwierciedlenie w kryteriach oceny ofert czytamy w apelu do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

POLECAMY W SERWISACH