PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ dorzuca na leczenie stomatologiczne po 25 gr na osobę

ms
29-07-2016, 15:25
NFZ dorzuca na leczenie stomatologiczne po 25 gr na osobę Grosze na stomatologię (foto: pixabay)
Prezydium NRL i lekarze dentyści NRL dowiedzieli się, że prezes NFZ w 2017 r. wesprze leczenie stomatologiczne kwotą, dzięki której poziom tegorocznego finansowania wzrośnie o … 25 gr w podziale na statystycznego pacjenta.

W zasadzie nie ma o czym mówić, a jednak 29 lipca 2016 r. odbyło się spotkanie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz lekarzy dentystów NRL z Andrzejem Jacyną p.o. prezesa NFZ.

Dobrze już było
Z analizy planów finansowych NFZ wynika, że największy – blisko dwukrotny – wzrost kwoty zaplanowanej na świadczenia stomatologiczne nastąpił w latach 2003 - 2007. Wtedy fundusze, przeznaczone na leczenie dentystyczne, wzrosły z 708 mln zł do 1,31 mld zł.

Kolejne dwa lata znów przyniosły znaczący wzrost środków – do blisko 1,97 mld zł w 2009 r.

Jest już tylko… gorzej.
W XXI w. ciągle nie udało się przekroczyć granicy 2 mld zł na finansowanie usług stomatologicznych. Jakie są szanse, aby osiągnąć ten pułap w 2017 r.?

Projekt planu finansowego na 2017 rok z 28 czerwca 2016 r., opracowany przez NFZ, zakłada wydatki rzędu 1,79 mld zł. 38 mln Polaków może liczyć w przyszłym roku na dodatkowe – w porównaniu z rokiem bieżącym – 9,4 mln zł. Zmiana wręcz kosmetyczna, dająca niecałe 25 gr na osobę więcej niż w 2016 r. W sumie będzie to… 47,23 zł na osobę!

Lepiej na razie nie będzie
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zapytał p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacynę, dlaczego kolejny rok nie przynosi realnego wzrostu nakładów na leczenie stomatologiczne ze środków publicznych. Padło również zapytanie, czy NFZ przewiduje w najbliższym czasie zwiększenie tej kwoty.

Prezes A. Jacyna powiedział, że w 2016 r. dokonywane są korekty dotyczące leczenia stomatologicznego dzieci. W 2017 r. są inne priorytety niż stomatologia, ale NFZ prowadzi prace, aby sposób podejścia do stomatologii zmienić.

Potrzeby społeczne w zakresie stomatologii niestety nie maleją. Wzrasta spożycie cukru, Polacy masowo cierpią na choroby przyzębia. Szacunki przerażają. Według najnowszych badań, na próchnicę cierpi 80 procent dzieci do 12 roku życia. Nie wróży to najlepiej na przyszłość. Trzeba działać.

Miało być lepiej...
Samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność zwiększenia środków finansowych na świadczenia stomatologiczne i ich poprawną wycenę. W 2003 r. lekarze i lekarze dentyści opracowali katalog kosztów podstawowych procedur stomatologicznych.

W następnych latach opracowane zostały procedury waloryzacji cen, w związku ze zmianami inflacyjnymi w gospodarce. Wszystkie te dokumenty wyraźnie pokazywały zaniżanie przez ubezpieczyciela cen świadczeń. Opracowania były rokrocznie przesyłane do Centrali NFZ i do Ministerstwa Zdrowia. Nie wpłynęły jednak na poprawę sytuacji w stomatologii.

Środki na opiekę dentystyczną nie zmieniły się również wtedy, gdy poszerzono o dodatkowe procedury dla dzieci i młodzieży katalog świadczeń dostępnych w ramach ubezpieczenia.

Wzrastają oczekiwania pacjentów, wzrastają koszty utrzymania i wyposażenia gabinetów dentystycznych przy jednoczesnym zamrożeniu nakładów na stomatologię.

SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie stomatologii   NFZ   NRL  

POLECAMY W SERWISACH