PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nastolatki ze wskazaniami do protezowania zębów

ms
18-11-2017, 15:55
Nastolatki ze wskazaniami do protezowania zębów Bezzębne dzieci (foto: pixabay)
W 2016 r. u dziesięciorga dzieci z Łodzi musiano wykonać częściowe protezy zębowe i jedną protezę całkowitą. To wynik, trudnych do zrozumienia, gigantycznych zaniedbań higienicznych.

Protezy wykonano głównie w Instytucie Stomatologii i szpitalu WAM. NFZ zapłacił za nie 4.468 zł.

Podobnie było w 2015 r., kiedy to sfinansowano 12 dziecięcych protez częściowych dla pacjentów w wieku 4 - 15 lat ( w tym 3 protezy dla nastolatków w wieku 13 - 15 lat). W kilku przypadkach interwencja stomatologiczna była konsekwencją nieszczęśliwych zdarzeń. U zdecydowanej większości nastolatków wstawiane protezy – był wynikiem zaniedbań higienicznych.

- Przypadki, kiedy nastolatek ma już ubytki w zębach stałych i wskazania do protezowania, wcale nie są tak rzadkie - mówi lekarz protetyk ze szpitala im. WAM. Na takiej wizycie dentysta poinstruuje rodziców, jak powinni dbać o higienę pierwszych ząbków. Dzieciom i młodzieży do 18. roku życia przysługują m.in.: badanie kontrolne (trzy razy w roku), lakierowanie wszystkich zębów stałych, plomby światłoutwardzalne (tzw. białe) od „trójki” do „trójki”, impregnacja zębiny zębów mlecznych, opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego, kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych.

Dzieci w ramach NFZ mają też zapewnione leczenie kanałowe wszystkich zębów, leczenie chorób przyzębia oraz zabiegi chirurgiczne (np. operacyjne odsłonięcie zęba, który przestał rosnąć ).

Więcej: expressilustrowany.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH