PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Narodowy program zdrowia jamy ustnej, a projekt „Moje zdrowe ząbki"

ms
29-05-2014, 08:20
Narodowy program zdrowia jamy ustnej, a projekt „Moje zdrowe ząbki Narodowy program zdrowia jamy ustnej, a projekt „Moje zdrowe ząbki" (foto: freedigitalphotos)
Co wspólnego ma narodowy program zdrowia jamy ustnej z programem „Moje zdrowe ząbki"? Nic. O tym pierwszym się mówi, ten drugi jest realizowany.

Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica uważa, że powrót gabinetów stomatologicznych do szkół byłoby rozwiązaniem wielu problemów wśród dzieci i młodzieży, ale - póki co - w tej sprawie toczą się dyskusje. W Świdnicy postanowiono działać z wyprzedzeniem.

Tadeusz Szarwaryn, dyrektor szkoły podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie, wspólnie z władzami gminy Świdnica, zadecydowali o uruchomieniu w prowadzonej przez niego placówce oświatowej gabinetu stomatologicznego. Praktyka (Dentalium), prowadzona przez lek. dent. Jolantę Kowal, służyłaby nie tylko uczniom, ale również okolicznym mieszkańcom. Mówi ona: przeprowadzamy badania profilaktyczne wśród dzieci, chcemy uświadomić rodzicom jaki jest stan uzębienia dzieci.

Gmina na realizację tej inicjatywy przekaże w 2014 r. część z 50 tys. zł zarezerwowanych na projekty z zakresu ochrony zdrowia. To drugi gabinet stomatologiczny uruchamiany w gminnej szkole.

W 2013 r. z budżetu gminy wydano 30 tys. zł na realizację programów prozdrowotnych, w tym 10 tys. zł na projekt „Moje zdrowe ząbki". Objęto nim wszystkich uczniów klas pierwszych z gminnych placówek oświatowych. Teresa Mazurek liczy na to, że Dentalium podpisze kontrakt z NFZ, a jeśli nawet nie, to gmina będzie wspierać funkcjonowanie gabinetu we własnym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH