PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Narodowy Program Zdrowia do 2020 wyjałowiony z troski o zęby Polaków

ms
17-11-2015, 08:04
Narodowy Program Zdrowia do 2020 wyjałowiony z troski o zęby Polaków Niewiele w sprawie zębów w NPZ (foto: pixabay)
Kwestie poprawy stanu uzębienia i zdrowia jamy ustnej Polaków, w liczącym sto stron, projekcie: Narodowy Program Zdrowia w latach 2016 – 2020 zajmują 16, ale uwaga nie stron, ani nie zdań, tylko…wyrazów!

Co znajdziemy w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, który określa m.in. cele operacyjne NPZ i podmioty odpowiedzialne za ich realizację? Jeden równoważnik zdania następującej treści.

- profilaktyka próchnicy, w tym przez ułatwienie dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w przedszkolach i szkołach podstawowych;

To wszystko. Te kilka wyrazów umiejscowiono w dziale Profilaktyka, w podpunkcie: Prowadzenie działań zapobiegawczych,

tuż po:
podejmowaniu inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą

i zaraz przed
profilaktyką chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi, w tym przede wszystkim wirusowego zapalenia  wątroby  typu  B  i  C,  chorób  przenoszonych  drogą  płciową  (HIV,  kiła, rzeżączka, chlamydia, HPV) oraz gruźlicy.

Zadanie z zakresu stomatologii uwzględniono w rozdziale VIII:  Wykaz  zadań  do  realizacji  w  ramach  celu  operacyjnego  „Ograniczenie narażenia na środowiskowe i zawodowe czynniki ryzyka dla zdrowia”. To jeden z celów operacyjnych NPZ, na który rząd chce przeznaczyć od 15,3 do 20,0 mln zł. Oczywiście o tym ile z tych pieniędzy ma służyć polepszaniu stanu uzębienia Polaków nie wiadomo nic, bo zadań w dziale "Prowadzenie działań zapobiegawczych" - jest dziewięć.

Wśród 186 wskaźników monitorujących realizację NPZ w latach 2016 – 2020, nie ma żadnego, który by w sposób bezpośredni odnosił się do stanu zdrowia jamy ustnej Polaków.

Powstaje pytanie jak dużą wagę do tej sfery zdrowia Polaków przywiązują twórcy projektu NPZ? Jakieś pieniądze na profilaktykę jednak się znajdą, bo w uzasadnieniu kształtu NPZ zamieszczono aż siedem zdań tłumaczących potrzebę podejmowania walki z próchnicą. Oto one:

1)      Istotnym problemem zdrowotnym, o bardzo dużym rozpowszechnieniu jest próchnica zębów, związana z czynnikiem zakaźnym.
2)      W ostatnich latach notuje się wysoką częstość i nasilenie próchnicy wczesnej (choroby atakującej uzębienie dzieci do 3 roku życia).
3)      W Rzeczypospolitej Polskiej ponad 50 proc. dzieci w wieku lat 3 ma zęby z ubytkami próchnicowymi.
4)      Średnio u dzieci w tym wieku objęte próchnicą są około 3 zęby.
5)      Problem narasta z wiekiem – odsetek młodzieży, z co najmniej jednym zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy, sięga 8,8 proc.
6)      U osób dorosłych tylko u 5 proc. badanych nie stwierdza się nieprawidłowości ze strony przyzębia.
7)      Jednoznacznie wskazuje się na potrzebę wdrożenia ogólnopolskiego programu edukacyjnego na poziomie klas 0-3 szkół podstawowych. 

Zupełnie inaczej w tym zestawieniu wygląda np. program senioralny, bo samo wymienienie form jego realizacji zajmuje w rozporządzeniu nie jedno zdanie, a cztery strony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH