PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ wycofuje się z pomysłu "obowiązkowych" asystentek stomatologicznych

02-05-2013, 09:41
MZ wycofuje się z pomysłu
MZ wycofuje się z pomysłu "obowiązkowych" asystentek stomatologicznych (fot. Fotolia)
Od dłuższego czasu nic nie działo się w sprawie projektu  rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Ostatnio jednak pojawiła się kolejna wersja tego dokumentu (zapewne ostateczna). W niej to zawarte zostały zmiany istotne wobec pierwotnych propozycji. Wielu właścicieli gabinetów stomatologicznych z pewnością odetchnie z ulgą. Dlaczego?

Otóż z ostatniej wersji projektu rozporządzenia zniknęła regulacja, zgodnie z którą od 1 stycznia 2016 r. pojawiłby się obowiązek włączenia udziału w udzielaniu świadczeń zdrowotnych  asystentek/higienistek stomatologicznych. Zniknął także przepis mówiący o obligatoryjnym zatrudnianiu pomocy dentystycznych podczas udzielania świadczeń m.in.:  ogólnostomatologicznych, ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, ortodoncji dla dzieci i młodzieży czy protetyki.

Jako pierwszy do projektu dotarł lek. dent. Andrzej Cisło, autor portalu autonomia-dent.pl. - Pisze on m.in. - Na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ten cały czas był dostępny. Sprawdzałem go średnio dwa razy w miesiącu i cały czas tkwił na poziomie uzgodnień z wykazanymi pismami opiniującymi ten projekt. W ostatnich tygodniach jak widać sprawa ruszyła z miejsca.

Czytaj także:

Kto tak naprawdę chce obligatoryjnego udziału asystentek i higienistek w świadczeniach kontraktowanych przez NFZ

Asystentka stomatologiczna czekając na ostateczną decyzję MZ

Minister zdrowia chce podnieść poprzeczkę w świadczeniach refundowanych!

Czy higienistka stomatologiczna może usuwać kamień nazębny?

 

Nowy projekt MZ wymaga dokładnej analizy, wiadomo jednak, że m.in.:

wprowadza rozdział zakresu chirurgiczno-periodontologicznego na dwa: chirurgiczny i periodontologiczny;
rezygnuje z wymogu lampy bakteriobójczej;
rezygnuje z wymogu asystentek kwalifikowanych. W niektórych kontraktach specjalistycznych jak dotąd musi być asysta, ale może to być pomoc w rozumieniu dotychczasowych przepisów. W kontraktach ogólnych w ogóle nie ma wymogu pomocy;
w nagłówkach tabel widnieje wyraźne odesłanie do klasyfikacji icd-9;
umożliwia wykonanie nowej protezy po 3 latach w przypadku utraty 3 zębów, lub powtarzających się złamań protezy lub zaniku wyrostka zębodołowego;

POLECAMY W SERWISACH