PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ przepytywane na okoliczność leczenia stomatologicznego osób niepełnosprawnych intelektualnie

ms
16-12-2016, 09:17
MZ przepytywane na okoliczność leczenia stomatologicznego osób niepełnosprawnych intelektualnie Opieka stomatologiczna nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie (foto: pixabay)
Posłanka Małgorzata Pępek chce wiedzieć czy Ministerstwo Zdrowia zauważa potrzebę zwiększenia wyceny świadczeń stomatologicznych związanych z opieką nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i czy podejmie działania, aby podmioty wykonujące takie procedury były zainteresowane składaniem ofert w konkursach NFZ.

Posłanka Małgorzata Pępek przypomniała, że w kwietniu 2016 r. Naczelna Rada Lekarska wystosowała do Ministerstwa Zdrowia apel o podjęcie działań zmierzających do poprawy opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi. MZ niestety nie odpowiedziało jeszcze na ten postulat – twierdzi parlamentarzystka.

Przyznaje ona, że problem jest złożony i skomplikowany. Z jednej strony lekarz dentysta ma do czynienia z „trudnym" pacjentem, cierpiącym niejednokrotnie na współistniejące schorzenia, a to wymusza spełnienie ponadstandardowych wymogów: kadrowych, sprzętowych, lokalowych. Z drugiej strony wyceny świadczeń w tej grupie pacjentów są niedoszacowane.

Małgorzata Pępek pyta:
Jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia po apelu Naczelnej Rady Lekarskiej z kwietnia 2016 r.?
Czy MZ dysponuje danymi lub analizami sytuacji związanej z opieką stomatologiczną osób niepełnosprawnych intelektualnie?
Czy resort zdrowia zauważa potrzebę zwiększenia wyceny takich świadczeń i podejmie działania w tym kierunku, aby podmioty wykonujące takie procedury były zainteresowane składaniem ofert w konkursach NFZ?
Jak inaczej można podejść do problemu, aby zmniejszyć uciążliwości dla pacjentów stomatologicznych niepełnosprawnych intelektualnie, związane z długim oczekiwaniem na świadczenia oraz męczącym dojazdem do odległych placówek?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH