PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: program profilaktyki osteoporozy prawdopodobnie w październiku

en/PAP
19-07-2017, 13:00
MZ: program profilaktyki osteoporozy prawdopodobnie w październiku Instensywniejsze monitorowanie osteoporozy od jesieni 2017 (fot. pixabay)
W październiku prawdopodobnie ogłoszony zostanie program profilaktyki osteoporozy, zapowiada  Ministerstwo Zdrowia. Osteoporoza jest groźna dla zębów. Osłabione kości szczęki mogą prowadzić do ich wypadania.

Program profilaktyki osteoporozy będzie realizowany z funduszy europejskich.

- Po uzyskaniu opinii przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów tego programu. Najprawdopodobniej będzie to możliwe w październiku 2017 r., oczekujemy, że program będzie mógł ruszyć w pierwszym kwartale 2018 r. - powiedział Krzysztof Górski z Ministerstwa Zdrowia.

Kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie prof. Piotr Głuszko powiedział PAP, że koordynatorami programu na terenie całego kraju będzie kilka szpitali. Szpitale będą współpracować z ośrodkami podstawowej opieki medycznej oraz placówkami leczenia osteoporozy.

Leczeniem osteoporozy będą mogły zajmować centra leczenia osteoporozy, jak również inne placówki spełniającego odpowiednie wymogi, np. reumatologiczne czy ginekologiczne. Muszą być tylko wyposażone w sprzęt do diagnostyki i zatrudniać właściwych specjalistów.

Dyrektor Górski podkreślił, że program profilaktyki osteoporozy skierowany będzie do osób w wieku 50-70 lat, ponieważ wymogiem unijnej dotacji jest to, żeby objąć nim osoby w wieku produkcyjnym lub nadal czynne zawodowe. Program nastawiony będzie zatem głównie na pierwotną profilaktykę złamań.

Według przedstawionych na spotkaniu danych badającej rynek leków firmy IMS Health, na 2,5 mln złamań osteoporotocznych, w sposób kontrolowany w naszym kraju z powodu osteoporozy leczonych jest zaledwie 200 tys. osób. Choroba ta wymaga stałego monitoringu i długotrwałego zażywania leków. 

Osteoporoza występuję u co czwartej kobiety po menopauzie. Chorują również mężczyźni, ale na ogół w starszym wieku. O ile u kobiet choroba ta pojawia się po 50. roku życia, to w populacji męskiej - po ukończeniu 65 lat. W 2015 r. w Polsce doszło do 2,5 mln złamań osteporotocznych powodowanych zrzeszotnieniem kości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   Ministerstwo Zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH