• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ nie odpuści fluoryzacji zębów wśród dzieci

ms
01-02-2017, 08:08
MZ nie odpuści fluoryzacji zębów wśród dzieci Fluoryzacja będzie kontynuowana (foto: pixabay)
Jedni odetchną z ulgą, drudzy westchną z irytacją, bo oto Ministerstwo Zdrowia dało odpór trójce posłów, którzy nawoływali do restrykcji w przeprowadzaniu zabiegów fluoryzacji u dzieci w wieku szkolnym, oczywiście w imię ochrony zdrowia tych dzieci.

Posłanki Barbara Chrobak i Elżbieta Borowska oraz poseł Jarosław Sachajko przytoczyli wyniki pracy uczonych z brytyjskiego Uniwersytetu Kent, którzy powiązali zbyt duże ilości fluoru w organizmie z niedoczynnością tarczycy. - Wielu badaczy ostrzega przed negatywnym wpływem fluoru na nienarodzone dzieci. Może on prowadzić nawet do uszkodzenia rozwijającego się mózgu – wyliczali parlamentarzyści. Co na to wszystko minister zdrowia – pytali parlamentarzyści.

Nie będący już wiceministrem zdrowia Jarosław Pinkas tak tłumaczył dlaczego podejście do fluoryzacji jest takie, a nie inne.
Odpowiedź zawiera m.in. takie sformułowania: w oparciu o liczne opinie specjalistów, w tym konsultantów krajowych i wojewódzkich w dziedzinach stomatologicznych, Ministerstwo Zdrowia uznało profilaktykę fluorkową za działanie odgrywające ważną rolę w zwalczaniu próchnicy zębów i tym samym podjęło decyzję, aby zadanie to było finansowane ze środków NFZ. - Jednocześnie informuję, że w swoich planach Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje zaprzestania finansowania przez NFZ zabiegów fluoryzacji zębów u dzieci – zapewniał Jarosław Pinkas.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz. U. z 2016 r. poz. 86) pielęgniarka lub higienistka szkolna prowadzi u uczniów szkoły podstawowej (klasy I – VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupową profilaktykę fluorkową metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach 6 tygodni.

Roczny koszt finansowania przez NFZ świadczeń profilaktyki fluorkowej realizowanej w ramach umów o udzielanie świadczeń pielęgniarki szkolnej w roku 2015 wyniósł 11,6 mln zł.

Czytaj także Posłowie: stop fluoryzacji zębów!

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fluoryzacja   Jarosław Pinkas  

POLECAMY W SERWISACH