PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: dwie średnie krajowe dla młodych lekarzy są nierealne

kan/PAP
02-10-2017, 14:55
MZ: dwie średnie krajowe dla młodych lekarzy są nierealne Archiwum.jpg
Oczekiwania młodych lekarzy, którzy domagają się wynagrodzeń na poziomie dwóch średnich krajowych, są nierealne w ocenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

W poniedziałek lekarze rezydenci rozpoczęli strajk głodowy w proteście przeciwko - jak mówią - swoim głodowym pensjom. Częścią protestu będzie także akcja oddawania krwi, zaplanowana na okres od 2 do 6 października - organizowana pod hasłem "Niech poleje się krew".

- Jedyna rzecz, jaka nas różni, to oczekiwania młodych lekarzy, jeśli chodzi o wynagrodzenia. I trzeba sobie powiedzieć jasno i wyraźnie: oczekiwania na poziomie dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy są po prostu nierealne. Nierealne zarówno w samej służbie zdrowia, jak i w systemie państwa, które jest, no, nie najzamożniejszym krajem na świecie - powiedział Radziwiłł.

Radziwiłł podkreślił, że resort konsekwentnie wspiera młodych lekarzy i przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji, jakie podjął po objęciu stanowiska ministra zdrowia, było przywrócenie stażu podyplomowego, na które środowisko młodych lekarzy czekało od wielu lat.

- Jeśli chodzi o wydatki na młodych lekarzy, to w 2015 r. było to 812 mln zł, a w 2018 r. będzie to 1 mld 179 mln zł; na samych rezydentów wydamy ponad 950 mln zł - podkreślił szef resortu zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   zarobki rezydentów  

POLECAMY W SERWISACH